آژانس مسافرتی مهر پرواز، رزرواسیون خرید آنلاین بلیط هواپیما، تور و هتل

آمفی تئاتر آسپندوس آنتالیا

آمفی تئاتر آسپندوس آنتالیا

آسپندوس

در افسانه های یونانی اینطور نقل شده که شهر آسپندوس توسط مهاجران آرگوسی بوجود آمده است. این شهر باستانی یکی از نخستین شهرهایی در جهان بوده که سیستم ضرب سکه را تحت نام خود ایجاد کرد و تاریخ نخستین سکه های ضرب شده در این شهر به قرن های پنجم و چهارم پیش از میلاد بازمی گردد. در دست نوشته های محلی از این شهر با نام استوِدیس یاد شده است. آسپندوس هیچگاه نقش چندان مهمی در قدرت سیاسی نداشته است. در سال 546 قبل از میلاد این شهر تحت سلطه ایرانیان قرار گرفت. ضرب سکه تحت نام خود شهر در زمان غلبه ایرانیان بر آسپندوس، نشان از وجود آزادی تمام عیار در این شهر در آن دوران دارد.

این شهر زیبا نیز همانند بسیاری از شهرهای دیگر در قرون دوم و سوم بعد از میلاد به اوج شکوفایی رسید. حتی امروز هم می توان بسیاری از آثار تاریخی و شاهکارهای معماری آن دوران را در آسپندوس مشاهده کرد که نمایانگر دوران شکوه این شهر می باشد. اگرچه این شهر زیبا در کرانه رود یوری مدون قرار نداشته اما دسترسی به آبراه و کشتی ها کماکان براحتی از طریق آسپندوس ممکن بوده است.

آسپندوس جنگل هایی بسیار انبوه و دشت هایی حاصلخیز دارد که نقش مهمی در رشد و توسعه این شهر داشته اند. در این شهر پرده هایی می بافته اند که جنس آنها از طلا و نقره بوده است. از چوب درختان لیمو نیز در ساخت مجسمه و مبلمان استفاده می شده است. مردم آسپندوس از دریاچه کاپریا واقع در نزدیکی این شهر، نمک استخراج می کرده اند. در این شهر باستانی اسب های معروفی به قصد صادرات، پرورش داده می شده است. از دیگر دلایل شهرت مردم این شهر، فعالیت شان در زمینه تجارت شراب و پرورش انگور بوده اما آنها هرگز شرابی که تولید می کردند را به خدایان خود پیشکش نمی کردند. آنها معتقد بودند که تمام این شراب ها متعلق به خدایان بوده و پرندگان هرگز جرأت خوردن انگورها را نخواهند داشت.

آسپندوسAspendos  این شهر تاریخی که در 40 کیلومتری آنتالیا واقع شده با تئاتر باستانی خود یکی از جاذبه های تاریخی آنتالیا محسوب می شود.  این آمفی تئاتر یکی از مهمترین آمفی تئاترهای روباز دنیا است.

در بزرگراه آنتالیا با به پایان رسیدن مسیر، یکی از باشکوه ترین و کامل ترین تئاترهای برجای مانده از دوران رومیان در آسپندوس، در برابر دیدگان ظاهر می شود. بنای این تئاتر نشان دهنده سنت یونانی بوده و این بنا تاحدی بر روی شیب تپه ساخته شده است. درب ورود به صحنه برای بازدیدکنندگان از دری می باشد که سال ها بعد ساخته شد. بنای این تئاتر به صورت نیم دایره بوده که به دو راهروی شیبدار بسیار بزرگ تقسیم می شود. راه پله موجود در این سالن تئاتر به گونه ای طراحی شده تا امکان دسترسی تماشاگران به جای خود را بدون کوچکترین مشکلی فراهم کند. همچنین تالاری با 59 طاق قوسی در این بنا وجود دارد. جایگاه های اختصاصی برای خانواده های سلطنتی در این سالن ساخته شده بوده تا حالتی تشریفاتی برای آنها ایجاد شود. نخستین ردیف صندلی ها در سالن تئاتر مخصوص نشستن قضات، سفرا و سناتورها بوده است. ردیف دوم نیز برای نشستن افراد سرشناس شهر اختصاص داشته است.

این شهر زیبا در مقابل دو تپه ساخته شده و از تمام ساختمان های شهر، سالن تئاتر آسپندوس یکی از خیره کننده ترین آنها محسوب می شود. هنوز هم خرابه های برجای مانده از ساختمان های این شهر باستانی به چشم می خورند. در قسمت شمالی آسپندوس می توان بقایای قنات ها و آبراه هایی را مشاهده کرد که در تأمین آب شهر نقش دارند. تئاتر آسپندوس یکی از بهترین نمونه سالن های تئاتر برجای مانده از دوران رومیان است که در قرن دوم بعد از میلاد ساخته شده است. سالن تئاتر و قنات های آسپندوس هر یک توسط معماران متفاوتی ساخته شده که هدف شان از ساخت این بناهای عمومی به دست آوردن جایزه سلطنتی یعنی ازدواج با دختر پادشاه آسپندوس، بوده است. از آنجاییکه پادشاه از هر دوی این آثار خوشش آمده بود، اعلام کرد که دخترش را به دو نیم تقسیم کرده و نیمی از وی را به هر یک از آنها خواهد داد. طراح قنات و آبراه های شهر با این پیشنهاد موافقت کرد در حالیکه سازنده سالن تئاتر از سهم خود گذشت. همین امر باعث شد تا پادشاه دخترش را به ازدواج طراح و سازنده سالن آمفی تئاتر آسپندوس درآورد.