آژانس مسافرتی مهر پرواز، رزرواسیون خرید آنلاین بلیط هواپیما، تور و هتل
شما اینجا هستید
امتیاز کاربران برای تور قبرس | امتیاز 4.6 از 5 (از 2410 رای)

آشنایی با قبرس

جمهوری قبرس، کشوری جزیره ایست که در شرق دریای مدیترانه قرار دارد و پایتخت آن "نیکوزیا" است. این کشور به دو قسمت قبرس شمالی (بخش ترک نشین) و قسمت قبرس جنوبی (بخش یونانی نشین) تقسیم می شود. زبان ترکی و زبان یونانی نیز هر دو زبان های رسمی در قبرس به شمار می روند. یونانی های قبرس ارتودوکس و ترک های قبرس مسلمان هستند. جزیره قبرس بعد از جزیره های ساردنی و سیسیل، سومین جزیره بزرگ در دریای مدیترانه می باشد و جمهوری قبرس نیز از اعضای اتحادیه اروپا می باشد. آب و هوا و طبیعت و مردمان و کل کشور قبرس به نحوی است که گردشگران بسیاری را به خود جذب می نماید و از این رو به اصطلاح گردشگر پذیر است، و در تاریخ 1ژانویه 2008 به حوزه یورو پیوست.
جمعیت کل جزیره بیشتر از 1 میلیون نفر می باشد. 77% مردم این جزیره یونانی هستند و نیز 18% از ترکان قبرس هستند. قبرس به دلیل مکان راهبردی خود، در طول تاریخ، مورد حمله و اشغال امپراطوری های مختلف از جمله هیتی ها، مصری ها، آشوری ها، یونانی ها، ایرانی ها، عثمانی ها، بیزانسی ها، رومی ها و اعراب قرار گرفته است. اسکندر مقدونی در سال 333 قبل از میلاد مسیح، قبرس را از ایران جدا کرد. از سال 1974 که ارتش ترکیه در جواب کودتای یونانی ها، به شمال قبرس حجوم برد و این جزیره به دو بخش تقسیم شد. بعد از آن بخش جنوبی آن در اختیار یونانی هاست، به اتحادیه اروپا ملحق شد ولیکن بخش ترک نشین شمالی آن جدا ماند. بخش شمالی قبرس، فقط به وسیله ترکیه به عنوان کشوری مستقل به رسمیت شناخته شده است. چنانچه مقصد سفر بعدی شما تور قبرس باشد می توانید مطمئن باشید لحظاتی سرشار از خوشی در انتظار شما خواهد بود و خاطرات فوق العاده ای برای شما باقی خواهد ماند.

قبرس مقصد مناسبی برای سفر 

قبرس در دوران باستان به دلیل کان های مسی که داشت بسیار مشهور بود به صورتی که خود واژه مس در زبان های اروپایی از نام یونانی جزیره قبرس یعنی (Kupros) گرفته شده است. قبرسی ها در هزاره چهارم به ساخت ابزار مسی روی آوردند. یکی از پایه های اقتصادی امپراطوری هیتی ها همین مس جزیره قبرس بود. قبرس جزیره ای است که در طول تاریخ در تصرف ایرانیان، رومی ها، یونانی ها، لمپراطوری عثمانی و در نهایت انگلیسی ها بوده است، اما بعد از جنگ جهانی دوم انگلیس به علت ضعف اقتصادی و کاهش نفوذ جهانی از این جزیره خارج شد. بعد از آن رهبران سه کشور انگلیس، ترکیه و یونان به همراه رهبران دو بخش قبرس در تاریخ 11 فوریه 1959 پیمانی را امضاء کردند که به دستور آن، مسائل جزیره به نسبت 7 به 3 میان یونانی تبارها و ترک تبارها تقسیم شد. قبرس در سال 1960 استقلال خود را از بریتانیا کسب کرد و حکومت مستقل قبرس برپایه مشارکت جوامع ترک و یونانی در اداره امور این جزیره اعلام موجودیت کرد و بریتانیا، یونان و ترکیه حق حاکمیت دولت قبرس را تضمین کرد. 

در دسامبر سال 1963 نمایندگان ترک در پی اختلاف بر سر نحوه اجرای این توافق نامه از دولت قبرس بر اثر حادثه کریسمس خونین از قبرس اخراج شدند. با آغاز عملیات نظامی یونانی ها در این جزیره، ترک های قبرس، کشور را ترک کردند و این آغاز درگیری های قومی میان ترک ها و یونانی ها در این جزیره بود که برای 11 سال ادامه پیدا کرد و در پی بروز این اختلافات و درگیری ها بین دو طرف، سازمان ملل متحد در سال 1964 یک نیروی پاسدار صلح را به این جزیره اعزام کرد که ماموریت آن تا امروز تمدید شده است. در این درگیری ها طرف ترک ها تلفات بسیار بیشتری را متحمل شد و حدود یک پنجم جمعیت ترک ها آواره شدند. این تعداد افراد، تا قبل از حمله سال 1974 ترکیه به جزیره قبرس به شکل پناهنده زندگی می کردند. تا اواخر سال 1960 تنش و درگیری ادامه پیدا کرد و طی این مدت 60 هزار نفر از ترک های قبرسی مجبور به ترک خانه های خود و مهاجرت به کشورهای دیگر شدند.
در سال 1974 دولت سراسقف ماکاریوس سوم، رئیس جمهور وقت قبرس، در کودتایی به تحریک حکومت نظامیان یونان سرنگون شد و ترکیه با استناد بر موقعیت خود به عنوان یکی از تضمین کنندگان حق حاکمیت قبرس، یگان های ارتش خود را در شمال این سرزمین مستقر کرد که عملاً باعث تقسیم این جزیره شد. بحران قبرس بعد از حمله ترکیه به قبرس و اعلام استقلال جمهوری ترک قبرس شمالی که تنها از سمت ترکیه مورد تایید قرار گرفت آغاز شد.

ویژگی های رزرو تور قبرس با آژانس مسافرتی مهرپرواز      

آژانس مسافرتی مهرپرواز با ارائه تور لحظه آخری قبرس و تور ارزان لحظه آخری قبرس، شرایطی ایجاد کرده است که با کمترین هزینه ، بتوانید بیشترین لذت را از سفرتان ببرید. آژانس مسافرتی مهرپرواز فهرستی از قیمت های مختلف برای تور قبرس ویژه زمستان را به شما ارائه خواهد کرد تا بتوانید متناسب با بودجه و خواسته هایتان، بهترین پکیج تور قبرس را انتخاب نمایید . قیمت تور قبرس لحظه آخری با توجه به نوع ایرلاین، نوع هتل و نیز سایر امکانات ارائه شده در تور، متغیر خواهد بود.

تور نوروز 99 مهرپرواز 

سال نو یکی از مهمترین و بزرگ ترین رویداد ایرانیان از زمان های قدیم تا امروز به شمار می رود، این میراث باستانی برای تمام ایرانیان با هر اعتقاد و عقیده و هر قومیتی یکی از زیباترین و خاص ترین رخدادها محسوب می شود. تعطیلات نوروز زمان بسیار مناسبی برای سفرهای داخلی و خارجی می باشد. برخی مقاصد گردشگری دنیا برای تمام فصول مناسب هستند ولیکن برخی از مقاصد محبوب توریستی جهان در فصل هایی مناسب هستند. نوروز و شروع فصل بهار می تواند بهترین زمان سفر باشد، چرا که آب و هوای تمام دنیا بهاری و زیبا می شود و به همین دلیل مقاصد بسیاری را برای انتخاب خواهید داشت.
در تعطیلات نوروز 99 بازار سفرهای داخلی و خارجی بسیار داغ می شودو شما می توانید با توجه به سلیقه و بودجه خود بهترین انتخاب را داشته باشید تا بتوانید سال 99 را با خاطره هایی خاص آغاز نمایید. سفر خود را با تورهای نوروز 99 مهرپرواز تجربه نمایید تا خاطره ای بی نظیر و فوق العاده را برای خود و خانواده خود بر جای بگذارید.

جغرافیای قبرس

قبرس، بعد از سیسیل و ساردنی، سومین جزیره پهناور در دریای مدیترانه است. درازای جزیره قبرس در طولانی ترین شکل خود، 240 کیلومتر و پهنای آن در عریض ترین حالت خود، 100 کیلومتر می باشد. کرانه های ترکیه در 75 کیلومتری شمال قبرس قرار دارند. منابع مختلف، قبرس را از دید جغرافیایی، گاهی جزئی از اروپا، گاهی بخشی از آسیا و گاهی نیز در خاورمیانه به شمار آورده اند.
قبرس دارای تابستان های گرم و خشک و زمستان های معتدل است. حدود 12% زمین های آن زیر کشت بوده و در آن مرکبات، گندم، جو، سیب زمینی و زیتون به عمل می آید. پرورش خوک، بز و نیز گوسفند هم در این کشور رایج است. صنایع قبرس چندان پیشرفته نیست و شامل صنایع دستی و محلی می باشد. منبع درآمد بسیار مهم و اصلی برای قبرس صنعت گردشگری به شمار می رود.
در جزیره قبرس دو رشته کوه اصلی به زیبایی خودنمایی می کنند، کوهستان "ترودوس" و کوهستان کوچکتر "کیرنیا". دشت مرکزی میان این رشته کوه، "مسائوریا" نام دارد. این دشت توسط رودخانه "پدیه‌ئوس" آبیاری می شود که طولانی ترین رود جزیره نیز هست. کوه های ترودوس بیشتر مناطق جنوب و غربی قبرس را در بر می گیرند و به طور تقریبی نیمی از جزیره در اختیار این کوهستان است. بلندترین نقطه در قبرس "کوه الیمپوس" است که در مرکز کوهستان ترودوس قرار گرفته است و 1952 متر ارتفاع دارد. کوهستان کم عرض تر کیرنیا که در امتداد کرانه های شمالی جزیره قرار گرفته به نسبت ترودوس مساحت بسیار کمتری را اشغال کرده و بلندی های آن نیز کم ارتفاع ترند. بلندترین نقطه کیرنیا 1024 متر بالاتر از سطح دریا است. جزیره قبرس از نظر زمین شناختی بخشی از صفحه آناتولی به شمار می آید.
مرز بین یونانی های قبرس که قبرس جنوبی هستند و ترکی های قبرس که شمال قبرس هستند را با مرزی به نام "خط سبز" تفکیک کرده اند که این مرز تا نیکوزیا کشیده می شود و پایتخت قبرس را به دو بخش تقسیم می کند. در حال حاضر پنج تقاطع مرزی وجود دارد که 24 ساعته برای عبور و مرور شهروندان باز است.

اقتصاد قبرس

اقتصاد جزیره قبرس از آغاز استقلال مبتنی بر نظام بازار آزاد بوده است. از صادرات عمده قبرس می توان به محصولات کشاورزی همانند سیب زمینی، جو، گندم، مرکبات، تنباکو، محصولات صنعتی، میوه های مختلف، کفش، صنایع دستی و انواع پوشاک بوده است. واردات عمده کشور نیز شامل مواد خوراکی، نفت، فرآورده های شیمیایی و دام زنده می باشند.
خبری رسید که دولت بخش یونانی نشین قبرس در شهریور ماه سال 1396 در آبهای اطراف جزیره در دریای مدیترانه یک مخزن 28 میلیارد متر مکعبی گاز طبیعی کشف کرده است. این میزان گاز کشف شده معادل مصرف هفت ماهه ترکیه است اما برای جزیره کوچک و کم جمعیت قبرس ذخیره قابل توجهی به شمار می آید. شرکت هایی که به نام قبرس در منطقه فعالیت می کنند، برای کشف ذخایر بزرگتر در اطراف این کشور و در آب های دریای مدیترانه در تلاش هستند.
قبرس در سال 2013 قوانین خور را برای دریافت تابعیت تغییر داد. طبق این قوانین جدید، متقاضیان لازم نیست ثابت کنند که به زبان محلی سخن می گویند یا برای زمانی طولانی در این جزیره ساکن بوده اند. یک سرمایه گذاری مسکن دو میلیون یورویی و یا دو و نیم میلیون یورویی در حوزه شرکت ها و یا حتی اوراق قرضه دولتی کفایت می کند. طی چند سال، صدها ثروتمند روس و اوکراینی، از جمله تعدادی از مظنونان به فساد مالی، از طریق برنامه مناقشه برانگیز صدور روادید، از دولت قبرس گذرنامه گرفته و به این ترتیب عملا امکان ورود همیشگی به کشورهای امضاء کننده توافق نامه شینگن را یافته اند. دولت نیکوزیا از سال 2013 میلادی با معامله گذرنامه بیشتر از 4 میلیارد یورو درآمد داشته است. فقط در سال 2016 بیشتر از 400 گذزنامه به این شکل در قبرس فروخته شده است.

مردم و فرهنگ قبرس

بر طبق آمارهای پذیرفته شده 80% یونانی تبار، 18% ترک تبار و 2% نیز از دیگر اقلیت های مسیحی هستند. قسمت شمالی قبرس فرهنگی برگرفته از ترکیه و بخش جنوبی آن برگرفته از یونان دارد.

سوالات متداول تور قبرس

نظرات کاربران

ثبت امتیاز برای پکیج های این مسیر :
با سپاس!امتیاز شما برای این مسیر