آژانس مسافرتی مهر پرواز، رزرواسیون خرید آنلاین بلیط هواپیما، تور و هتل
حقایقی جذاب درباره کلیسای نوتردام
28 فروردین ، 1398
پ.هنرکار
گردشگری
0 کامنت

کلیسای نونتردام پاریس با قدمتی از قرن 13 میلادی که یکی از جاذبه های مهم کشور فرانسه به شمار می رفته متاسفانه در روزهای گذشته دچار حریق شد و در پی این حریق برج و سقف آن فرو ریخت و به قسمت‌های داخلی آن آسیب جدی وارد شد. این کلیسای تاریخی دارای نکات جالبی می باشد که همراه با آژانس مسافرتی مهر پرواز از آنها مطلع می شوید.

۱. کلیسای نوتردام پربازدیدترین سازه تاریخی پاریس

کشور فرانسه پرتوریست ترین کشور دنیا است و نکته جالب اینکه کلیسای کهن نوتردام پربازدید ترین جاذبه تاریخی پاریس به شمار می رود.هر سال حدود 13 میلیون گردشگر از میان دروازه ورودی کلیسای نوتردام عبور می کنند، همچنین بیش از 35 هزار بازدید به صورت روزانه از این بنا دیدن می کنند.

۲. ساخته شدن آن در یک مکان مقدس

این کلیسای شگفت انگیز در قلب پاریس و در مکانی به نام Île de la Cité بنا شده است. این بنای خارق العاده که به سبک گوتیک ساخته شده از قرن دوازدهم در این محل ساخته شده که این محل قرارگیری در دوران امپراطوری رم به عنوان مکانی مقدس و مهم مورد احترام بوده است.( همراه با مجله گردشگری مهرپرواز با سایر جاذبه های دنیا آشنا شوید)

کلیسای نوتردام پاریس-مهرپرواز

۳. نقطه صفر و مرجع اندازه‌گیری کلیسای نوتردام

اگر شما قبلا به فرانسه سفر کرده باشید و از این کلیسا بازدید کرده باشید احتمالا متوجه یک نکته جالب در مورد کلیسای نوتردام نشده اید. نکته قابل ذکر در مورد آن این است که در مقابل کلیسا و روی زمین یک صفحه کوچک قرار گرفته که روی آن تصویر یک قطب‌نما حکاکی شده است. این صفحه به عنوان نقطه صفر پاریس شناخته شده است.به عبارتی با توجه به این نقطه، فاصله‌ها از پاریس اندازه‌گیری می‌شوند.

۴. زنگ‌های کلیسا با تاریخچه خاص

زنگ‌های کلیسای نوتردام هر کدام دارای نامی جداگانه هستند. نام این زنگ‌ها: ماری، امانوئل، گابریل، آن ژنویو، دنی، مارسل، اتین، بنوا ژوزف، موریس و ژان مری می باشند. زنگ‌های که در حال حاضر در کلیسا هستند زنگ‌هایی نیستند که ششصد سال قبل پس از ساخت کلیسا نصب شدند.

پس از انقلاب فرانسه در سال ۱۷۹۱، تعداد زیادی از زنگ‌ها از نوتردام منتقل شدند تا پس از ذوب شدن برای ساخت توپ جنگی از آنها استفاده شود. در اواسط قرن نوزدهم زنگ‌های جدید نصب شدند و به مدت 150 سال با آهنگ خاص خود در پاریس به صدا درآمدند. برای گرامیداشت هشتصد و پنجاهمین سالگرد کلیسای نوتردام در سال ۲۰۱۳، زنگ‌هایی جدید با آهنگی ملایم ترجایگزین زنگ‌های قدیمی شدند.

زنگهای کلیسای نوتردام پاریس

۵. قرون وسطایی نبودن شیمرهای کلیسا

یکی از عناصر  تیپیکال معماری سیک گوتیک، شیمرها (یا کایمرا) و آب‌پران‌ها (یا دهانه اژدر) است که بر روی دیوارهای نوتردام به چشم می خورد. دهانه های ادژ مجسمه‌های کوچکی هستند به شکل جانوران بدچهره با دهان باز که حکم فواره را دارند؛ ولی کایمرها تزیینی هستند. شیمر برگرفته از غول‌های اساطیر یونانی است که در ادبیات فارسی با آنها غول‌شیر گفته می‌شود. در ادبیات علمی غرب، شیمر یا کایمر به جانوران چندرگه گفته می شود.

اکثر بازدیدکنندگان کلیسای نوتردام تصور می‌کنند که این شیمرها به قرون وسطی تعلق دارد. ولی این شیمرها و آب‌پران‌ها از قرون وسطی تا به امروز بارها تعویض و جایگزین شده‌اند. به ویژه آب‌پران‌ها به دلیل کاربردی که دارند، مدت طولانی دوام نمی‌آورند. اکثر آن‌ها هر صد سال یا ۱۵۰ سال باید تعویض شوند.( برای شروع سفر به این شهر بلیط پرواز خود را رزرو کنید.)

شیمرها و آب‌پران‌های کلیسای نوتردام پاریس-مهرپرواز

۶. کازیمودو، نجات‌دهنده کلیسای نوتردام

پس از انقلاب فرانسه، کلیسای نوتردام دچار آسیب دیدگی زیاده شده بود. برخی از مجسمه‌ها نابود شده و زنگ‌ها نیز برای مصارف دیگر ذوب شده بودند.در اوایل قرن نوزدهم، این کلیسا در بدترین شرایط قرار داشت و به جای یک مکان مقدس، به عنوان انبار مورد استفاده قرار میگرفت.

ولی ناپلئون در سال ۱۸۰۴ در این کلیسای تاج‌گذاری کرد و خود را امپراتور فرانسه معرفی کرد که این کار او منجر شد تا کلیسای نوتردام بر سر زبان‌ها بی‌افتد.در سال ۱۸۳۱، رمان شاهکار گوژپشت نوتردام اثر ویکتور هوگو که داستان آن مربوط به اواسط قرن پانزدهم بود و لوکیشن آن کلیسای نوتردام بود باعث شهرت بیشتر این کلیسا شد. 

۷. ساخته شدن سقف آن از چوب جنگل

کلیسای نوتردام پاریس، دارای ۱۲۷ متر طول و عرضی ۴۸ متری است و شبستان اصلی آن دارای ارتفاع ۴۳ متری است. نکته مورد توجه اینکه سازه سقف آن کاملا چوبی بوده و فریم‌های چوبی از ۱۳۰۰ درخت و هر میله آن از یک درخت کامل ساخته شده است. به علت وسعتی که سازه سقف دارد جنگل نامیده‌ می شود.

کلیسای نوتردام پاریس،مهرپرواز

۸. تندیس های بدون سر کلیسای نوتردام

در هنگام انقلاب فرانسه، مردم در خیابان‌ها هر نشانی از سلطنت را از بین می‌بردند. انقلابیون، سر ۲۸ تندیس نمای کلیسای نوتردام را قطع کردند زیرا تصور می‌کردند که آنها تندیس پادشاهان فرانسه است. در حالی که  این تندیس‌ها متعلق به پادشاهان یهودا بودند.این تندیس‌ها همچنان سر نداشته و بیست و یک عدد از آن‌ها در کلیسای قرون وسطای کلونی نگهداری می‌شوند.

۹. کلیسای نوتردام ساخته شده طبق نسبت طلایی 

در معماری، با رعایت نسبت طلایی تکامل و زیبایی بناها به نهایت آن می رسید که در بسیاری از بناهای تاریخی شاهکار مانند تاج محل نیز از این نسبت استفاده شده است. نمای غربی کلیسای نوتردام و بسیاری از جزییات تزییناتی آن نیز کاملا مطابق با نسبت طلایی طراح شده است. 

کلیسای نوتردام پاریس-مهرپرواز

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
0 کامنت
نظر خودتان را ارسال کنید
0