021-88507190

کاخ توپکاپی استانبول

کاخ توپکاپی استانبول

آشنایی با کاخ توپکاپی استانبول 

توپکاپی موزه ای در استانبول که مجموعه های امپراطوری عثمانی را به نمایش می گذارد و مجموعه گسترده ای از کتاب ها و نسخه های خطی را در کتابخانه خود نگهداری می کند. ساختمان جدید کاخ توپکاپی از سال 1466 شروع و در تاریخ 1948 و پیش از فوت سلطان محمد فاتح در سال 1478 ساخته شده و به عنوان مرکز اداری و محل اقامت دربار امپراتوری عثمانی استفاده می شده است. در سال 1924، یک سال پس از تأسیس جمهوری ترکیه، به عنوان یک موزه افتتاح شد. موزه کاخ توپکاپی نه تنها به خاطر معماری و مجموعه های آن بلکه تاریخ و فرهنگ امپراتوری عثمانی را که به یاد می آورد قابل توجه همگان می باشد.

تاریخچه کاخ توپکاپی استانبول 

کاخ توپکاپی بزرگترین و یکی از محبوب ترین سایت هایی است که در استانبول می توانید بیابید. این بنا بین سالهای 1466 تا 1478 توسط سلطان مفتح دوم در بالای تپه در شبه جزیره کوچک ساخته شده است. این کاخ مرکز سیاسی امپراتوری عثمانی بین سده های 15 و 19 بود، تا اینکه آنها کاخ دولما باغچه را در کنار دریا ساختند.
پس از فتح قسطنطنیه در سال 1453، مفتح دوم دستور داد كه كاخ خود را در محل فعلی خود در بالای ویرانه های باستانی بیزانس بنا كند، در عین حال وی مدتی را در طول ساخت خود در كاخ كوچكتری كه امروز دانشگاه استانبول وجود دارد، در بایزیت گذراند. هنگامی که آنها به کاخ توپکاپی منتقل شدند، کاخ قدیمی به عنوان "کاخ قدیمی" و توپکاپی به عنوان "کاخ جدید" خوانده می شد. اما مردم محلی آن را "توپكاپی" می نامند كه به زبان تركی به دلیل توپهای عظیمی كه در بیرون دروازه های آن نمایش داده می شود، آنهایی كه در زمان فتح استفاده می شد "دروازه توپ" است.
مسافران و گردشگران تور استانبول می توانند از جاذبه های گردشگری استانبول دیدن نمایند.

کاخ توکاپی و بخش های مختلف و مهم آن 

در محل تلاقی تنگه بسفر، خلیج شاخ طلایی و دریای مرمره قرار گرفته است. این کاخ در گذشته محل زندگی سلاطین و دولتمردان عثمانی بوده و دارای باغ بسیار باشکوهی است. در سمت راست کاخ درختان سرو قرار گرفته و مطبخ‌های کاخ نیز در همین سمت جای گرفته‌اند. امروزه از این محل به عنوان نمایشگاهی از مجموعه‌های کریستال، نقره و ظروف چینی که مربوط به دوره امپراطوری عثمانی است، استفاده می‌شود. در قسمت چپ کاخ حرمسرا قرار دارد. در این بخش همسران و فرزندان سلاطین در انزوا زندگی می‌کرده‌اند. سومین بخش کاخ نیز شامل سالن اجتماعات، کتابخانه احمد سوم، نمایشگاهی از لوازم شخصی سلاطین و خانواده‌ی سلطنتی، جواهرات بسیار مشهور و قیمتی و نیز مجموعه‌ای از دست نوشته‌ها می‌باشد. در میانی ترین بخش این قصر زیبا عمارتی است که ردای حضرت محمّد (ص) در آن نگهداری می شود. این ردا پس از آن که عثمانی ها به دین اسلام گرویدند به استانبول آورده شد. مسافرینی که با تورهای استانبول به این شهر زیبا سفر می کنند، حتما اسم این مکان را بسیار شنیده اند و به این مکان می روند.
در ابتدا حدود 700-800 نفر از ساکنان کاخ وجود داشتند، اما طی قرن ها به طرز چشمگیری در روزهای عادی به 5،000 و در طول جشنواره ها 10،000 افزایش یافت. در میان این ها، جنیسارها بزرگترین بخش جمعیت بودند که در حیاط اول کاخ مستقر بودند. این کاخ به بزرگترین کاخ جهان تبدیل شد، شهری در درون یک شهر. طول دیوارهای اطراف آن حدود 5 کیلومتر (حدود 3 مایل) طول داشته است. این کاخ که در طول سال های پایه گذاری حدود 700000 متر مربع مساحت دارد، در حال حاضر تنها 80،000 متر مربع مساحت به دلیل ساخت و سازهای ساختمانی در دلایل خود تا انتها دارد.

در طول 400 هزار سال سلطنت در توپکاپی، هر سلطان بسته به سلیقه خود یا به نیازهای زمان، بخش یا تالار دیگری را به کاخ اضافه می کرد. بنابراین این کاخ توسط پیچ و خم ساختمانهایی با محوریت مجموعه ای از حیاط های محافظت شده توسط دروازه های مختلف تشکیل شده است. معماری آن از لحاظ شخصیتی عمدتا خاورمیانه است. بنای اولیه آن عمارت Cinili بود، یک کیوسک کاشی کاری شده که در سال 1472 به پایان رسید و دروازه اصلی (باب-هامایون به زبان عربی یا دروازه امپریال) روبروی میدان سلطاننامه و کلیسای هاگیا سوفیا قرار دارد و قصرها به سمت دروازه دوم (باب-ما Selam یا دروازه سلام) در سال 1478 تکمیل شد. یک دروازه سوم، باب-ما سعدیا دروازه فلیسیت، هسته اصلی و مهمترین قسمت های کاخ را از بخش های دیگر، مانند خزانه داری جدا می کند.
موزه های باستان شناسی در قسمت داخلی اولین حیاط کاخ توپ کاپی قرار دارند. در این مکان کلکسیونی از عتیقه‌ها و گنج های با ارزش وجود دارد. از جمله این آثار با ارزش می توان به تابوت سنگی اسکندر و نمای سر در معبد آتن اشاره کرد. در موزه مشرق باستان نیز می‌توان نمونه هائی از هنر سومری ها، بابلی ها و عاشوریان را یافت کرد.

کاخ توپکاپی در کجا قرار دارد 

Topkapi Kasikci کاخ توپکاپی در محله سلطان احمد در نزدیکی Eminonu در منطقه Old City و در محل تلاقی تنگه بسفر، خلیج شاخ طلایی و دریای مرمره قرار گرفته است.

هزینه و زمان ورود به کاخ توپکاپی استانبول 

کاخ همه روزه از ساعت 9 تا 17 به جز سه شنبه ها باز است. در طول دوره تابستان، ساعات بیشتری برای بازدید وجود دارد (معمولاً تا 19:00) و بسته به درخواست گردشگران، ممکن است 7 روز هفته باز باشد. این موزه صبح روز اول تعطیلات مذهبی برای بازدید کنندگان بسته است.
در حال حاضر، پذیرش در کاخ برای بزرگسالان 72 لیر و برای خردسال 42 لیر می باشد.
نکته: لطفاً توجه داشته باشید که هزینه های پذیرش، زمان افتتاح یا روزهای تعطیل موزه ها ممکن است بدون اطلاع قبلی تغییر یابد، یا ممکن است این موزه یا بخش برای ترمیم بسته شود. برای اطمینان در روزهای تعطیل یا زمان افتتاح، می توانید مستقیماً با موزه تماس بگیرید.


با مهرپرواز یک سفر هیجان انگیز به ترکیه را برای خود و دوستانتان رقم بزنید .مهرپرواز با ارائه بهترین تورهای ارزان خارجی و داخلی، رزرو بلیط هواپیما استانبول، رزرو بهترین هتل های استانبول و خدمات مسافرتی در خدمت شما عزیزان می باشد.

6LevyWwaAAAAACvsDAeoacI8mALHICnfAPlFXLgW