021-88507190

خلیج شاخ طلایی استانبول

خلیج شاخ طلایی استانبول

خلیج شاخ طلایی استانبول

شاخ طلایی پیوندی به شکل شاخ در سمت اروپایی استانبول می باشد. در جنوب خاور اروپا و شمال باختر ترکیه دریای مرمره است. دریای مرمره دریای اندرونی است دریای سیاه ودریای اژه را به هم پیوند می دهد و بخش های اروپایی ترکیه از بخش های آسیایی را از هم جدا میکند تنگه بسفر آن را به دریای سیاه و تنگه داردانل به دریای اژه پیوند می دهد.

تاریخچه شاخ طلایی

در گذشته این بندر طبیعی، مقر اصلی کشتی های تجاری و لنگرگاه، ناوگان های بیزانس و امپراطوری عثمانی بوده است. امروزه با پارک ها و تفرجگاه هایی و مکان های باستانی احاطه شده است. بندر شاخ طلایی بندر تجاری قدیمی و منطقه مسکونی محبوب در دوره بیزانس بوده است. در دوره عثمانی در شهر عمدتا مهاجران یهودی اسپانیایی ساکن بودند. ارمنی ها، یونانی ها، کولی ها و ترکان که در سواحل آن زندگی می کردند نشان دهنده اقوام و قوم های رنگارنگ این شهر از گذشته تا به امروزه بوده است.

نمای زیبا از خلیج شاخ طلایی استانبول در غروب

زنجیری برای محافظت از شاخ طلایی

به عنوان یک بندر طبیعی و بسیار ایمن، شاخ طلایی نقش مهمی در توسعه استانبول ایفا کرده است و غالباً در گذشته مورد حملات زیادی قرار گرفته بود. امپراتوری بیزانس با فقدان جزر و مد و جریان، مقر دریایی خود را در این ورودی بسفر به طول 7/5 کیلومتری قرار داد.
برای محافظت از شهر در برابر حملات دریایی، دو اقدام امنیتی به کار گرفته شد. اولین و قابل پیش بینی ساخت دیوارها در امتداد ساحل بود. با این وجود، تدابیر امنیتی دوم شامل کشیدن زنجیره ای عظیم آهن از شهر به برج قدیمی گالاتا بود، از این رو از ورود کشتی های ناخواسته به شاخ طلایی جلوگیری می شد.
در سفر به استانبول با رزرو بلیط هواپیما استانبول و اقامت در بهترین هتل های استانبول مهرپرواز سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

نمای شگفت انگیز از بندر خلیج شاخ طلایی

 شاخ طلایی در امروز

از قرن هفتم قبل از میلاد به بعد، سواحل طلای شاخ طلبان شهرک نشینان را به خود جلب کرده و قسطنطنیه را قادر می سازد تا به یک بندر ثروتمند و قدرتمند تبدیل شود. پس از فتح قسطنطنیه در سال 1453، هجوم حتی بیشتر بازرگانان یونانی، یهودی، ایتالیایی و سایر غیرمسلمانان رخ داد.
صدها سال تجارت این شهر توسط کشتی هایی انجام می شد که کالاهای خود را در انبارهایی که شاخ طلایی را نگه داشته بودند بارگیری کردند. همراه با انبارها، بیشتر و بیشتر کارخانه های مجاور شروع به کار کردند. متأسفانه، این فعالیت صنعتی باعث شد آب شاخ طلایی به شدت آلوده شود.
اما امروزه کشتی های (کانتینر) از بندر در دریای مرمره استفاده می کنند و آلودگی را کمتر کرده اند. در سالهای اخیر بیش از چهار هزار ساختمان در سواحل شاخ طلایی تخریب شده اند، مشاغل به مراکز جدید در خارج از شهر منتقل شده اند، سواحل به پارک ها و باغ ها تبدیل شده و با فاضلاب تصفیه شده اند.

بندر شاخ طلایی و پل های معروف آن

هر دو سواحل شاخ طلایی با چهار پل ارتباطی متصل شده اند. مشهورترین آنها بدون شک پل گالاتا است که Eminönü را با Galata متصل می کند. این پل با دکوراسیون پایین رستوران ها و کافه های خود، جایگزین پل بسیار دوست داشتنی قبلی شد. این پل اصلی گالاتا در جنوب موزه رحیمی کوچ بازسازی شد. در بین این دو پل شما می توانید پل Atat Atrk را پیدا کنید. پل چهارم، فاتح است که در اعماق شاخ طلایی واقع شده است. یک پل جدید عابر پیاده، بر اساس نقاشی که توسط لئوناردو داوینچی در سال 1502 ایجاد شده است، به زودی به پایان می رسد.

 محل های قدیمی و جدید نزدیک شاخ طلایی

جاذبه های دیدنی از گذشته تا به امروز 

در نیمه اول قرن هجدهم، شاخ طلایی به دلیل باغ های لاله خود مشهور شد، جایی که افراد فراز و نشیبی برای لذت بردن و پیاده شدن با قایق ها و لذت بردن از یک غروب آفتابی عاشقانه. بسیاری از شاعران در اشعار خود یا "مکان سعادت" آن را "سعدآباد" خوانده اند. بعداً کارخانه سیگار سیبالی در سال 1880 ساخته شد و به دنبال آن کارخانه های دیگری نیز وجود داشتند که امروزه یک دانشگاه خصوصی در آن مستقر است.
فنر و بالات محله های قدیمی شاخ طلایی هستند، با خانه های قدیمی چوبی قدیمی، کلیساهای بیزانس و یک زن و شوهر کنیسه قدیمی متعلق به اولین جامعه یهودی که در اینجا ساکن شده اند. کلیسای ارتدکس نیز در اینجا ساکن است.
محله ایوپ به انتهای شاخ طلایی مکان مهمی برای مسلمانانی است که برای بازدید به آنجا می آیند و برای آرامگاه ایوب ال انصاری، که از همراهان پیامبر اسلام بود، دعا می کنند که در محاصره عرب قسطنطنیه در قرن هفتم درگذشت. اطراف این مسجد از تپه ها و گورستان دوره عثمانی پوشیده شده است. کافه پیر لوتی در بالای تپه مشرف به حرم مکانی آرام  برای لذت بردن از منظره شاخ طلایی و خوردن یک قهوه یا چای ترکی سنتی می باشد.
قبل از قرن نوزدهم هیچ پلی از طلای شاخ طلایی وجود نداشت. قایق های کوچک حمل و نقل بین دو ساحل را فراهم می کردند.

چرا آنرا شاخ طلایی می نامند

دو افسانه وجود دارد که صفت "طلایی" را توضیح می دهد. طبق افسانه اول، بیزانسی ها در زمان فتح عثمانی آنقدر اشیاء با ارزش را به داخل آن انداختند که آب ها با طلا درخشیدند.
داستان دوم و باور پذیرتر می گوید که این نام به دلیل چراغ طلایی که به نظر می رسد با خروج خورشید از رودخانه بیرون می آید، داده شده است. منظره ای که نمی توانید از دست بدهید!

نمای زیبا از بندر شاخ طلایی در شب
مسافران و گردشگران تور استانبول مهرپرواز می توانند از جاذبه های گردشگری استانبول دیدن نمایند. مهرپرواز با ارائه بهترین خدمات رفاهی و مسافرتی در خدمت شما همراهان گرامی می باشد.

6LevyWwaAAAAACvsDAeoacI8mALHICnfAPlFXLgW