021-88507190

دهکده سیله قونیه

دهکده سیله قونیه

آشنایی با دهکده سیله قونیه 

محله سیله یک شهرک تاریخی 5000 ساله در کنار رودخانه در قونیه است که اثری از دوره های رومی، بیزانس، سلجوقی و عثمانی به همراه دارد. در این شهرک مساجد، پل ها و خانه های تاریخی زیادی از دوره های مختلف باقی مانده که خود گویای تاریخ و فرهنگ های مختلفی است که این شهر به خود دیده است. دهکده سیله در گذشته و حتی امروزه محل زندگی رومیان بوده است مردم دهکده سیله به زبان زبان کاپادوکیای یونانی صحبت می کنند. این محله در زمان خود مرکز مهمی از دوره اولیه مسیحیت بوده است. 

تاریخچه محله سیله قونیه

سیله یکی از قدیمی ترین منطقه مسکونی است که 8 کیلومتر با قونیه فاصله دارد، در Sizma Tumulus در شمال واقع شده است. ویرانه های این شهر، متعلق به قرن 8 تا 7 قبل از میلاد می باشد که از تمدن Phrygian باقی مانده است. سیله در زمان های قدیم با نام سیلاتا یا سیلا نامیده می شد، همچنین در دوره روم نیز دارای جمعیتی خاص بوده. 
در قرن چهارم A.D. افسس اهمیت خود را از دست داده بود، استانبول، پایتخت بیزانس، اهمیت پیدا کرده بود. در آن زمان بیت المقدس یکی از مکان ها مهم تبدیل شده و جاده ی که می توانستند به بیت المقدس برسند بین قوینه و استانبول بوده است به همین علت با وجود اینکه افسس اهمیت خود را از دست داد ولی قونیه به این دلیل، یک شهر مهم محسوب می شد و به یک ایستگاه گذرگاهی برای زائران اورشلیم بود. براساس شرح حال كلیسای ایا النیا یکی از مهم ترین کلیسا ها در قونیه، این سازه توسط هلن، مادر كنستانتین بزرگ در این دوره ساخته شده است. هلن که نخستین اشراف مسیحی بود، در طول زندگی، سعی در یافتن صلیب مقدس مسیح داشت، بارها به بیت المقدس سفر کرده و کلیساهای بسیاری را در راه خود بنا کرد. کلیسای ایا النیا به وضوح به ما اشاره می کند که سیل در حال طی کردن این مسیر بوده است.
 سیل پس از سال 1071، هنگامی که سلجوقیان قونیه را به تصرف خود درآوردند و آن را به پایتخت تبدیل کردند که اهمیت فوق العاده ای به دست آورد. در سال 1146، امپراتور بیزانس مانوئل، قونیه را محاصره كرد پس از بیزانس حومه قونیه را آتش زده بود. علاوه بر جنگ ها، جمعیت به دلیل بلایای طبیعی آسیب های بسیاری را متحمل شده بود. شیوع طاعون که در سال 1153 در قونیه اتفاق افتاد یکی از این فجایع بود. در سال 1226 پس از جنگ بین عثمانی ها در اطراف قلعه کیول، این منطقه به سرزمین عثمانی تبدیل شد. امروز سیل یک مرکز مهم فرهنگی و گردشگری قونیه است.
در تور قونیه حتما از جاذبه های گردشگری قونیه دیدن کنید.

دهکده سیله

آثار تاریخی و مهم شهرک سیله قونیه 

منطقه سیله به دلیل دوره های تاریخی که به خود دیده است دارای آثار تاریخی زیادی می باشد. همچنین شامل آثار ترکی - اسلامی مانند مساجد، حمام های ترکی، فواره ها و پل های دوره سلجوقی و عثمانی است.
کلیسای ایا النا، که از دیوارهای و پنجره های آن از مواد رومی استفاده شده، با معماری خود که در سال 327 میلادی توسط هلنا، مادر امپراتور بیزانس کنستانتین، تحت تأثیر حکاکی های دوره اول مسیحی ساخته شده، مورد توجه قرار می دهد.
مسجد سیل Çay، که در قرن نوزدهم در ربع تاریخی ساخته شده است، زیبا ترین نمونه های چوب در محراب و منبر این کلیسا استفاده شده است. مسجد Karataş ، ساخته شده از سنگ، که سال ساخت آن دقیقا مشخص نیست، با تزئینات چوبی غنی خود مانند سایر مساجد سیل، توجه گردشگران زیادی را به خود جلب می کند.
حمام Hacı Ali Ağa Bath ، ساخته شده در سال 1884، دارای بخش های زن و مرد ، یک مخزن آب و کتیبه عثمانی است. پس از مرمت حمام که تا حد زیادی تخریب شده است در خدمت گردشگری است.
این مکان سرشار از هنرهای عامیانه با هنر سفالگری، فرش و کلییم است. سیل که تحت تأثیر فرهنگ های مختلفی قرار دارد زندگی اجتماعی پر جنب و جوش دارد که امروزه مورد توجه گردشگران محلی و خارجی قرار می گیرد.
براساس داده های سال 2016، فقط 496 نفر در محله ای زندگی می کنند که چهار قبرستان بزرگ مسلمان و غیرمسلمان و سنگ قبر های تاریخی در آن قرار دارند.

چگونه به دهکده سیله برسیم

این دهکده تاریخی در نزدیکی شهر قونیه قرار دارد و یک مقصد محبوب میان بازدید کنندگان می باشد. شما می توانید با اتوبوس یا اتومبیل از شهر زیبا قونیه به سیله برسید.
در تور قونیه نوروز می توانید از این دهکده زیبا دیدن نمایید.

منطقه سیله قونیه

برای سفر به قونیه می توانید از صفحات زیر دیدن نمایید: