آژانس مسافرتی مهر پرواز، رزرواسیون خرید آنلاین بلیط هواپیما، تور و هتل
شما اینجا هستید
در حال حاضر امتیازی برای این مسیر ثبت نشده است

درباره قبرس شمالی

جمهوری ترک قبرس شمالی که معمولاً قبرس شمالی نام برده می شود، ناحیه تحت تسلط ترک ها در شمال جزیره قبرس است. پایتخت کشور نیز همانند خود کشور قبرس مابین ترک ها و یونانی ها تقسیم شده است و شمال شهر نیکوزیا که به نام نیکوزیای شمالی نیز شناخته می شود، با جمعیتی 50.000 نفره مرکز جمهوری ترک قبرس شمالی می باشد. بعد از اشغال نظامی قبرس شمالی توسط ارتش ترکیه، 30هزار نیروی ارتش ترکیه در این بخش از جزیره قبرس مستقر هستند.

تاریخ قبرس شمالی

قبرس در سال 1960 استقلال خود را از بریتانیا کسب کرد و حکومت مستقل قبرس براساس مشارکت جوامع ترک و یونانی در اداره امور این جزیره اعلام موجودیت کرد و بریتانیا، یونان و ترکیه حق حاکمیت دولت قبرس را تضمین کردند.
در سال 1963، نمایندگان اقلیت ترک در ادامه اختلاف بر سر نحوه اجرای این توافق نامه از دولت قبرس خارج شدند و در پی بروز درگیری بین دو طرف ،سازمان ملل متحد در سال 1964 یک نیروی پاسدار صلح را به این جزیره اعزام کرد که ماموریت آن تا امروز تمدید شده است. در سال 1974 دولت سراسقف ماکاریوس، رئیس جمهور وقت قبرس، در کودتایی که به تحریک حکومت نظامیان یونان سرنگون شد، و ترکیه با استناد بر موقعیت خود به عنوان یکی از تضمین کنندگان حق حاکمیت قبرس، واحدهای ارتش خود را در شمال این سرزمین مستقر نمود که عملاً باعث تقسیم این جزیره شد.
بخش ترک نشین قبرس در سال 1983، اعلام استقلال کرد و نام خود را "جمهوری ترک قبرس شمالی" گذاشت. بخش ترک نشین قبرس را به جز ترکیه، کشورهای دیگری به رسمیت نشناخته اند و این بخش به عنوان "ناظر" در همایش های سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی حضور می یابد.
رای مثبت 65% مردم بخش ترک نشین قبرس به طرح صلح کوفی عنان دبیرکل سابق سازمان ملل در همه پرسی سال 2004 و رای منفی 76% مردم قسمت یونانی نشین به همین طرح، در تحریم جهانی علیه بخش ترک نشین قبرس شکاف ایجاد کرد و موقعیت این بخش ترک نشین را در عرصه بین المللی بهبود داد. در این وضعیت اتحادیه اروپا با پذیرش بخش یونانی نشین قبرس در آن اتحادیه، از دولت ترکیه خواهان شناسایی بخش یونانی نشین قبرس و تلاش برای ایجاد زمینه وحدت قبرس در راستای همگرایی ترکیه با اتحادیه اروپا است.

سیاست خارجی قبرس شمالی

جمهوری قبرس شمالی به وسیله هیچ کشوری به جز ترکیه به رسمیت شناخته نشده است. از دید جامعه جهانی این بخش از قبرس بخش اشغال نظامی شده ای از جمهوری قبرس می باشد. این کشور علاوه بر سفارت رسمی خود در پایتخت ترکیه، شهر استانبول، در سه شهر آنکارا، مرسین و ازمیر نیز دارای سفارت و کنسولگری می باشد. روابط جمهوری ترک قبرس شمالی با 13 کشور دیگر به جز ترکیه از قاره اروپا، آمریکا و آسیا در زمینه امور تجاری و خدماتی با دفاتر نمایندگی فعال بوده، حق ارائه ویزا و امور دیپلماتیک را ندارند.

سیاست داخلی قبرس شمالی

مجلس شورای جمهوری ترک نشین قبرس شمالی، از قوای قانون گذار در کشور جمهوری قبرس شمالی متشکل از 50 عضو که برای دوره پنج ساله با رای مستقیم مردم داخل و خارج کشور انتخاب می شوند. آرای مردم این کشور از پنج نطقه از جمله: ناحیه لفکوشا، ناحیه غازی ماغوسا، ناحیه گیرنه، ناحیه گوزلیارت و ناحیه اسکله نشکیل شده است.

مردم قبرس شمالی

مردم جمهوری قبرس شمالی را ترک ها، هم ریشه ترک های استانبولی تشکیل می دهند که به زبان ترکی قبرسی، از لهجه های زبان ترکی استانبولی صحبت می کنند. جمهوری قبرس شمالی بر اساس سرشماری سال 2009، حدوداً 285.356 نفر جمعیت داشته است. بنا بر آخرین سرشماری سال 2011، جمعیت این کشور 294.906 نفر شمارش شده است.

دین در قبرس شمالی

اکثر مردم و ساکنان جمهوری قبرس شمالی را مسلمانان با مذهب سنی تشکیل می دهند. اقلیتی از مسیحیان ارتودوکس و مسیحیان پیرو کلیسای مارونی نیز در این کشور زندگی می کنند.

نظرات کاربران

ثبت امتیاز برای پکیج های این مسیر :
با سپاس!امتیاز شما برای این مسیر