021-88507190

مسجد ایا صوفیه استانبول

مسجد ایا صوفیه استانبول

بازدید از مسجد ایا صوفیه ترکیه 

یکی از دلایل جذب گردشگران به استانبول مسجد ایا صوفیه می باشد که بخاطر معماری شگفت انگیز ، نماهای باشکوه داخلی و اهمیت تاریخی اش معروف است . این بنا به مدت هزار سال کلیسا بود بعد به موزه تبدیل شد و پس از آن مسجد شد. مسجد ایا صوفیه در منطقه سلطان احمد و در بخش اروپایی استانبول و در مکانی شلوغ و پر رفت و آمد قرار دارد. همچنین کاخ توپکاپی فاصله چندانی با مسجد ایا صوفیه ندارد. مسافران و گردشگران تور استانبول می توانند از جاذبه های توریستی استانبول دیدن نمایند.

تاریخچه مسجد ایا صوفیه

ایاصوفیه (Ayasofya) از معروف ترین و جذاب ترین بناهای تاریخی استانبول است."کلیسای حکمت الهی" توسط امپراطور ژوستینیان در 26 دسامبر 537 افتتاح شد و در سال 1453 به مسجد تبدیل شد و در سال 1934 موزه اعلام شد.  سپس در سال 2020 به دستور اردوغان رئیس جمهور ترکیه، بار دیگر این مکان به مسجد تبدیل شد. ساخت این بنای باشکوه یکی از بزرگترین دستاوردهای معماری جهان است، به ویژه به دلیل گنبد عظیمش مشهور می باشد و مظهر معماری بیزانس محسوب می شود.

دلیل اهمیت مسجد ایا صوفیه

ایاصوفیه بخشی از میراث جهانی یونسکو در استانبول است. این مکان زمانی بزرگترین کلیسای جامع در کل مسیحیت بود. این مرکز به عنوان یک مرکز زندگی مذهبی ، سیاسی و هنری برای دنیای بیزانس عمل می کند و بسیاری از بینش های علمی دانشمند را در این دوره برای ما فراهم کرده است. این مکان همچنین بعد از تسخیر سلطان محمد دوم در قسطنطنیه در سال 1453 و تعیین این بنا به عنوان یک مسجد، مکان مهمی برای عبادت مسلمانان بود. این مسجد تا زمان تبدیل شدن به موزه در دهه 1930 مسجد باقی می ماند.

تبدیل کلیسای ایاصوفیه به مسجد

به لطف فتح قسطنطنیه توسط عثمانی ها در سال 1453، از تخریب بیشتر ایاصوفیه جلوگیری شد. در این هنگام سلطان محمد دوم دستور پاکسازی فوری کلیسا را صادر کرد و آن را به مسجد تبدیل کرد. موزاییک های مسیحی روی آن گچ کاری شده و مناره هایی به آن اضافه شده است. سایر موارد اضافی شامل شمع های عظیم (در کنار محراب) سلیمان با شکوه است که از فتح مجارستان برگشته است، هشت دور نقاشی خطی، گالری سلطان، یک مینبار، دو مجسمه بزرگ هلنیستی، یک کتابخانه و یک چشمه برای وضو گرفتن

نمای داخلی مسجد ایاصوفیه

نمای داخلی مسجد ایاصوفیه

تبدیل مسجد به موزه ایاصوفیه

پس از سقوط امپراتوری عثمانی و استقرار جمهوری ترکیه، مصطفی کمال آتاتورک، بنیانگذار و اولین رئیس جمهور جمهوری ترکیه، ایاصوفیه را به موزه تبدیل کرد. نکته جالب این است که گچ کاریهایی روی موزاییک ها به صورت ناگهانی در هنگام بازسازی در قرن نوزدهم کشف شده اند. این گچ کاری های بازمانده از بیزانس را می توان بر فراز دروازه شاهنشاهی مشاهده کرد که مسیح را بر تخت سلطنتی نشان می دهد و امپراطور در کنار او زانو زده است. در طبقه همکف نیز موزاییک زیبای ویرجین با کنستانتین و جوستینیان وجود دارد. این نشان می دهد که مریم بر تختی نشسته است که کودک عیسی را در آغوش گرفته و دو بزرگترین امپراطورهای شهر در کنار او قرار دارند. می توان به این نتیجه رسید که با تماشای داخل مسجد ایاصوفیه می توان شگفت زده شد.

تغییر موزه به مسجد ایاصوفیه

در 10 ژوئیه سال 2020 ، دادگاه ترکیه فرمان مصطفی کمال آتاتورک را که مصلی را به موزه تبدیل کرده بود ، باطل اعلام کرد. این راه را برای رئیس جمهور اردوغان هموار کرد تا دستور تبدیل کلیسای تاریخی ایاصوفیه را که از میراث جهانی یونسکو است، به یک مسجد تبدیل کند. گردشگران می توانند همچون مسجد آبی با رعایت قوانین و شرایطی از این بنا دیدن نمایند.

آدرس مسجد ایاصوفیه

Sultan Ahmet, Ayasofya Meydanı No:1, 34122 Fatih/İstanbul, Turkey

قیمت بلیط مسجد ایاصوفیه

باتوجه به این که از این مکان به عنوان مسجد استفاده می شود هزینه ورودی گرفته نخواهد شد اما ا قبل از تغییرات قیمت ورودی آن 40 لیر بود.