021-88507190

جشنواره هولی در هند (جشن رنگ ها)

رویدادها و فستیوال ها آژانس مسافرتی مهرپرواز 28 مهر ، 1397 زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه

در این مقاله می‌خوانید

[ نمایش ]

  جشن هولی که از اعیاد رسمی مردم هندوستان می باشد، یک جشنواره ملی و مذهبی بهاره است. هولی به جشنواره رنگ ها نیز شهرت دارد. در سراسر دنیا جشنواره های بسیاری برگزار می شود ولیکن برخی از آنها همانند جشن هولی شهرت جهانی پیدا کرده است و مردم بسیاری برای شرکت کردن در این جشنواره ها و فستیوال ها سفر خود را برنامه ریزی می کنند. جشن هولی یا جشن رنگ ها یا جشن عشق  همه ساله در ماه مارس، به هنگام شروع فصل بهار در هندوستان برپا می شود. فستیوال هولی تعطیل رسمی در تمام کشور پهناور می باشد. مردم در این موقع از سال، پایان زمستان و شروع شدن بهار را جشن می گیرند. در این جشن بر اساس یک سنت قدیمی، مردم هر محله و منطقه با پاشیدن آب و رنگ هایی مخصوص به سمت همدیگر و نیز اجرای موسیقی به جشن و پایکوبی می پردازند. در این رسم شاد و مهیج همه قشر با هر سن و سالی از جمله زن و مزد و پیر و جوان شرکت می کنند و باور دارند که با فرا رسیدن بهار، یک بار دیگر، روشنایی بر تاریکی و خوبی بر بدی پیروز شده است. 

  جشنواره هولی در هند (جشن رنگ ها)

  جشنواره هولی برعکس جشنواره دیوالی هند که در شروع فصل سرما برگزار می شود، در آخر فصل سرما و آغاز فصل بهار و در آخرین شبی که ماه کامل است، برگزار می شود. 
  معنی کلمه هولی در زبان هندی، سوختن می باشد و در اکثر مناطق هند، در دو روز "هولی" و "دولتی" که به زبان ساده تر به معنی "هولی کوچک" و "هولی بزرگ" می شود، برگزار می شود که اغلب بعد از انجام عبادت و گذاشتن نشان بر مجسمه کریشنا و رادا، مردم با پودرهای رنگی یا بالن های پر از مایعات رنگی به هم رنگ می پاشند. در اصل این جشنواره را می توان جشنواره تابناک و درخشان نامگذاری کر، زیرا که رنگ های روشن و متنوعی در آن استفاده می شود. هندی ها اعتقاد دارند رنگ های روشن، زندگی بخش و نیروزا و نشاط آور هستند. 
  جشنواره هولی در میان افرادی از آسیای جنوبی و خارج از آسیا که هندو هم نیستند، مشهور شده است. فستیوال هولی در درجه اول در هند، نپال و دیگر مناطقی که در آنها تعداد بسیار زیادی هندو و یا مردم با اصالت هندی دارد، برگزار می شود. این جشنواره در سال های اخیر، به بخش هایی از اروپا و آمریکای شمالی به عنوان جشن بهاری یا نشاط و سرور راه پیدا کرده است. 
  این جشنواره با آتش بازی به هنگام شب آغاز می شود. افسانه ها و داستان هایی که مربوط به این جشن است، باعث سرزنده تر شدن و جذابیت هرچه بیشتر آن می شوند. جشنواره هولی همچنین این شانس را به شما می دهد که برای افرادی که دوستشان دارید، دعای خیر کنید. در گذشته هولی یک مراسم ویژه زنان متأهل بوده است که برای شادی و سلامت خانواده خود دعا می کردند و همچنین ماه کامل را پرستش می کردند. 
  چند روز قبل از برگزاری جشن، فروشگاه ها و مغازه ها پر از رنگ های متنوع می شود و همین امر باعث می شود که مردم بسیار سرحال و شاد باشند و تا روز اصلی جشن لحظه شماری کنند. افرادی هستند که بلیط هواپیما خود را برای چند روز قبل از جشن خریداری می کنند تا بتوانند در این جشن مهیج و با نشاط شرکت نمایند. 

  جشنواره هولی در هند (جشن رنگ ها)

  رنگ هایی که در جشنواره هولی استفاده می شوند، رنگهای طبیعی است و از گل ها و میوه ها تهیه می شوند، از این رو نه تنها برای پوست ضرر ندارد، بلکه مفید نیز هستند. مردم با خرید رنگ ها شادی و نشاط را به خانه هایشان می برند. برخی از این رنگ ها از گیاهانی که در فصل بهار شکوفه می دهند گرفته می شوند که به همین علت هندی ها اعتقاد دارند این پودرها به دلیل خاصیت درمانی و طبیعی بودن از بروز بیماری های شایع ناشی از تغییر فصل و نیز سرماخوردگی در بهار جلوگیری  می کنند و برخی از بیماری ها را نیز درمان می کنند. این رنگ ها حتی بعد از شستن تا چند روز روی پوست افراد می ماند و لباس هایی که رنگی شده اند دیگر رنگشان پاک نمی شود. 
  به صورت کلی می توان گفت رنگ، شادی، رقص، آواز و پذیرایی همگی یک معنا را القا می کنند و آن این است همراهی، برابری، شادی و اتحاد. 
  برای مشاهده و مطالعه دیگر مطالب گردشگری می توانید به وبسایت رسمی آژانس مسافرتی مهرپرواز مراجعه نمایید.

  جشنواره هولی در هند (جشن رنگ ها)

  مقالات پربازدید
  6LevyWwaAAAAACvsDAeoacI8mALHICnfAPlFXLgW