آژانس مسافرتی مهر پرواز، رزرواسیون خرید آنلاین بلیط هواپیما، تور و هتل

درباره قبرس شمالی

جمهوری ترک قبرس شمالی که معمولاً قبرس شمالی نام برده می شود، ناحیه تحت تسلط ترک ها در شمال جزیره قبرس است. پایتخت کشور نیز همانند خود کشور قبرس مابین ترک ها و یونانی ها تقسیم شده است و شمال شهر نیکوزیا که به نام نیکوزیای شمالی نیز شناخته می شود، با جمعیتی 50.000 نفره مرکز جمهوری ترک قبرس شمالی می باشد. بعد از اشغال نظامی قبرس شمالی توسط ارتش ترکیه، 30هزار نیروی ارتش ترکیه در این بخش از جزیره قبرس مستقر هستند.تاریخ قبرس شمالی

قبرس در سال 1960 استقلال خود را از بریتانیا کسب کرد و حکومت مستقل قبرس براساس مشارکت جوامع ترک و یونانی در اداره امور این جزیره اعلام موجودیت کرد و بریتانیا، یونان و ترکیه حق حاکمیت دولت قبرس را تضمین کردند.
در سال 1963، نمایندگان اقلیت ترک در ادامه اختلاف بر سر نحوه اجرای این توافق نامه از دولت قبرس خارج شدند و در پی بروز درگیری بین دو طرف ،سازمان ملل متحد در سال 1964 یک نیروی پاسدار صلح را به این جزیره اعزام کرد که ماموریت آن تا امروز تمدید شده است. در سال 1974 دولت سراسقف ماکاریوس، رئیس جمهور وقت قبرس، در کودتایی که به تحریک حکومت نظامیان یونان سرنگون شد، و ترکیه با استناد بر موقعیت خود به عنوان یکی از تضمین کنندگان حق حاکمیت قبرس، واحدهای ارتش خود را در شمال این سرزمین مستقر نمود که عملاً باعث تقسیم این جزیره شد.
بخش ترک نشین قبرس در سال 1983، اعلام استقلال کرد و نام خود را "جمهوری ترک قبرس شمالی" گذاشت. بخش ترک نشین قبرس را به جز ترکیه، کشورهای دیگری به رسمیت نشناخته اند و این بخش به عنوان "ناظر" در همایش های سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی حضور می یابد.
رای مثبت 65% مردم بخش ترک نشین قبرس به طرح صلح کوفی عنان دبیرکل سابق سازمان ملل در همه پرسی سال 2004 و رای منفی 76% مردم قسمت یونانی نشین به همین طرح، در تحریم جهانی علیه بخش ترک نشین قبرس شکاف ایجاد کرد و موقعیت این بخش ترک نشین را در عرصه بین المللی بهبود داد. در این وضعیت اتحادیه اروپا با پذیرش بخش یونانی نشین قبرس در آن اتحادیه، از دولت ترکیه خواهان شناسایی بخش یونانی نشین قبرس و تلاش برای ایجاد زمینه وحدت قبرس در راستای همگرایی ترکیه با اتحادیه اروپا است.سیاست خارجی قبرس شمالی

جمهوری قبرس شمالی به وسیله هیچ کشوری به جز ترکیه به رسمیت شناخته نشده است. از دید جامعه جهانی این بخش از قبرس بخش اشغال نظامی شده ای از جمهوری قبرس می باشد. این کشور علاوه بر سفارت رسمی خود در پایتخت ترکیه، شهر استانبول، در سه شهر آنکارا، مرسین و ازمیر نیز دارای سفارت و کنسولگری می باشد. روابط جمهوری ترک قبرس شمالی با 13 کشور دیگر به جز ترکیه از قاره اروپا، آمریکا و آسیا در زمینه امور تجاری و خدماتی با دفاتر نمایندگی فعال بوده، حق ارائه ویزا و امور دیپلماتیک را ندارند.

سیاست داخلی قبرس شمالی

مجلس شورای جمهوری ترک نشین قبرس شمالی، از قوای قانون گذار در کشور جمهوری قبرس شمالی متشکل از 50 عضو که برای دوره پنج ساله با رای مستقیم مردم داخل و خارج کشور انتخاب می شوند. آرای مردم این کشور از پنج نطقه از جمله: ناحیه لفکوشا، ناحیه غازی ماغوسا، ناحیه گیرنه، ناحیه گوزلیارت و ناحیه اسکله نشکیل شده است.مردم قبرس شمالی

مردم جمهوری قبرس شمالی را ترک ها، هم ریشه ترک های استانبولی تشکیل می دهند که به زبان ترکی قبرسی، از لهجه های زبان ترکی استانبولی صحبت می کنند. جمهوری قبرس شمالی بر اساس سرشماری سال 2009، حدوداً 285.356 نفر جمعیت داشته است. بنا بر آخرین سرشماری سال 2011، جمعیت این کشور 294.906 نفر شمارش شده است.

دین در قبرس شمالی

اکثر مردم و ساکنان جمهوری قبرس شمالی را مسلمانان با مذهب سنی تشکیل می دهند. اقلیتی از مسیحیان ارتودوکس و مسیحیان پیرو کلیسای مارونی نیز در این کشور زندگی می کنند.

فرودگاه بین‌المللی ارجان (Ercan International Airport) قبرس شمالی

فرودگاه بین المللی ارجان بزرگ‌ترین فرودگاه قبرس شمالی می باشد که هر هفته به طور متوسط 100 پرواز به مقصد آن انجام می ‌شود. هم اکنون، چهار شرکت هوایی ترکیش ایر، پگاسوس، اطلس جت و ترکیش ایر قبرس، دارای برنامه پروازی ثابت و چارتر از فرودگاه قبرس به نقاط مختلف جهان و برعکس هستند.
مشخصات
نوع فرودگاه : همگانی (مسافری)
کد یاتا : ECN
کد ایکائو : LCEN
ارتفاع از سطح دریا : 123 متر
باند: یک باند سنگفرش شده به طول 2.755 متر
فاصله هوایی تا تهران : 2 ساعت و 45 دقیقه
ترمینال ها
ترمینال تازه تاسیس فرودگاه ارجان در سال 2004 میلادی و با نام "دروازه قبرس شمالی" به بهره‌برداری رسید و در واقع نیز اصلی ‌ترین محل تردد هزاران گردشگر و مسافر خارجی به قبرس شمالی است. نکته قابل توجه در مورد ترمینال جدید این است که با وجود ساختمان اصلی و واحد، کلیه ورود و خروج‌ ها از طریق سالن ‌های متفاوت انجام می ‌شود.
امکانات
فرودگاه بین المللی ارجان از نظر برخورداری از امکانات مختلف، فرودگاه مدرنی به شمار می رود. در این رابطه، در آخرین بازسازی انجام گرفته علاوه بر باند قبلی، باند سنگ‌ فرش شده جدیدی به طول 1.800 متر به مجموعه اضافه شده است. همچنین برج کنترل فرودگاه نیز مجهز به سیستم‌ های پیشرفته کامپیوتری برای کنترل ترافیک هوایی است. از جمله سایر تسهیلات رفاهی این فرودگاه می ‌توان به کافه‌ ها و رستوران‌ های 24 ساعته، فروشگاه‌ و مغازه ها و نیز امکانات ویژه برای مسافران معلول اشاره کرد. امروزه و در حال حاضر، این ترمینال دارای سالن VIP و اتاق کنفرانس نیست. همین طور فرودگاه بین ‌المللی ارجان دارای پارکینگی روباز با گنجایش 800 خودرو می باشد.
راه‌های دسترسی و موقعیت جغرافیایی
فرودگاه بین المللی ارجان در منطقه ‌ای مسکونی به نام تیموو (Tymvou)، واقع در شهر "نیکوزیای" قبرس شمالی قرار دارد. در این فرودگاه نیز مانند سایر فرودگاه‌ های جهان امکانات متعددی برای تردد مسافران تعبیه شده است.
تاکسی : این تاکسی ‌ها در طول شبانه‌روز آماده جابه جایی مسافران به اقصی نقاط قبرس شمالی همانند فاماگوتسا، نیکوزیای شمالی و کایرنیا هستند. کلیه مبادلات مالی با یورو انجام می شود.
کرایه خودرو : در صورتی که دارای گواهینامه بین‌المللی هستید، امکان کرایه خودرو در فرودگاه ارجان امکان پذیر می باشد.