021-88507190

تبدیل تاریخ شمسی به میلادی و بالعکس

بوسیله اين برنامه می توانید تاریخ شمسی را به میلادی و بلعکس تبدیل کنید

هجری شمسی میلادی

سال

ماه

روز

جمعه 7 ژانویه (1) 2005
Friday, January 7, 2005

تبدیل تاریخ شمسی به میلادی

شاید بارها به تبدیل تاریخ شمسی به میلادی و یا میلادی به شمسی را برای کارهایی همچون تبدیل تاریخ تولد و سن، گذرنامه، تبدیل تاریخ قراردادهای بین المللی و ... نیاز داشته اید.از طرفی باتوجه به اینکه در بسیاری از نقاط دنیا از تقویم میلادی استفاده می شود لذا کشورهایی که از این گاهشمار استفاده نمی کنند لازم است تا با استفاده از روش هایی، تبدیل تاریخ به میلادی را انجام دهند.

تبدیل تاریخ

در این بخش از وبسایت مهرپرواز این فرصت مخصوصا برای افرادی که برای سفر خود نیازمند به تبدیل تاریخ هستند فراهم شده است تا با راحتترین و سریع ترین حالت ممکن تبدیل تاریخ میلادی (مسیحی) به شمسی و همچنین شمسی به میلادی را انجام دهند. لذا می توانید تنها با کلیک ساده بر روی یکی از دو گزینه شمسی و یا میلادی و انتخاب تاریخ و ماه موردنظر خود در قسمت پایانی جدول، نتیجه را در برنامه تبدیل تاریخ خورشیدی به میلادی وبسایت مهرپرواز مشاهده نمایید.

تاریخ شمسی به میلادی

اگر علاقه مند هستید تا تاریخ مورد نظرتان را از طریق محاسبات ریاضی بدست آورید می توانید از روش زیر استفاده نمایید. سال میلادی = سال شمسی + ۶۲۲ یا ۶۲۱ بدین صورت که اگر تاریخ مدنظراز اول فروردین تا ۱۰ دی بود، عدد ۶۲۱ را به سال شمسی اضافه می کنید. اگر از ۱۱ دی تا آخر سال بود، عدد ۶۲۲ را اضافه می کنید. و اگر سال مورد نظر شما کبیسه بود روز ۱۰ دی به ۱۱ ام و ۱۱ دی به ۱۲ ام تغییر پیدا می کند.

تبدیل تاریخ شمسی به میلادی گذرنامه

یکی از بخش های مهم در فرم تمدید و صدور گذرنامه، تبدیل تاریخ تولد به میلادی می باشد و به همین جهت در راستای تسهیل کارتان جدول مبدل تاریخ را برای تبدیل تولد شمسی به میلادی را برایتان ایجاد کردیم. 

فرمول تبدیل تاریخ میلادی به شمسی 

چنانچه روز مورد نظر بین اول ژانویه تا 21 مارس باشد عدد 622 .واگر عدد مطلوب بین 22 مارس تا آخر دسامبرباشد عدد 621 را از سال میلادی کسر می کنیم. به عنوان مثال 26 ژانویه 1978 مصادف است با: 1356=621-1978

محاسبه سن به میلادی

برای محاسبه سن به میلادی می توانید با مشخص کردن تاریخ مورد نظر به شمسی و قراردادن تیک بر روی گزینه میلادی در برنامه تبدیل تاریخ وبسایت مهرپرواز سن خود را به میلادی بدست آورید. به عنوان مثال شخصی که در تاریخ 17 اردیبهشت 1376 به دنیا آمده است با وارد کردن آن طبق مراحل گفته شده تاریخ 7 می 1997 را از جدول مشاهده می کند. همچنین جهت پر کردن فرم صدور پاسپورت که نیازمند وارد کردن اطلاعات از جمله تاریخ تولد به میلادی هستید.

تبدیل تاریخ ایران به ترکیه

در ترکیه نیز از ژانویه 1926 از تقویم میلادی استفاده می شود و احتیاجی برای تبدیل تاریخ میلادی به ترکی نیست و به همین جهت برای تبدیل تاریخ ترکیه به ایران و ایران به ترکیه میبایست از جدول تبدیل تاریخ هجری شمسی به میلادی وبسایت مهرپرواز استفاده کرد. 

نام ماه های سال در ترکیه 

Ocak January
Şubat February
Şubat March
Nisan April
Mayıs May
Haziran June
Temmuz July
Ağustos August
Eylül September
Ekim October
Kasım November
Aralık December

آیا میدانید؟

آیا میدانید آخرین کشوری که تقویم میلادی را به عنوان گاهشمار رسمی خود انتخاب کرد کشور یونان بوده است؟ آیا میدانید تنها ایران، افغانستان، اتیوپی و نپال از تقویم میلادی استفاده نمی کنند؟ آیا میدانید حدود 400 سال قبل یعنی در سال 1582 میلادی درست شده است و از آن زمان اول ژانویه به عنوان سال نو میلادی شناخته می شود. و بیشتر کشورهای غربی کره زمین، تصمیم گرفتند تا سال نو خود را در روز 1 ژانویه جشن بگیرند.

6LevyWwaAAAAACvsDAeoacI8mALHICnfAPlFXLgW