021-88507190

کشتی نوح در کجاست؟ در ایران یا ترکیه؟

گردشگری مهرپرواز 06 آذر ، 1402 زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه
موقعیت کشتی نوح در گوگل، منطقه‌ای به نام آرارات را نشان می‌دهد که در شهر وان ترکیه قرار دارد. با سفر به ترکیه می‌توانید حقیقت را بفهمید و ببینید کشتی نوح کجاست.

در این مقاله می‌خوانید

[ نمایش ]

  همه ما داستان کشتی عظیم حضرت نوح را شنیده‌ایم و از طوفانی که در پی آن آمد، اطلاع داریم. این داستان در کتب الهی ادیان گوناگون از جمله اسلام و مسیحیت نیز روایت شده است. در طول تاریخ، افراد زیادی مشتاق بودند که بقایای این کشتی باستانی را پیدا کنند، اما تلاش‌های آن‌ها نتیجه‌ای در پی نداشت.

  تا اینکه در چند دهه گذشته، اخبار مختلفی در سراسر جهان درباره کشف بقایای این کشتی تاریخی به گوش همه رسید. ما در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که کشتی نوح کجاست و چه دلایلی برای اثبات کشف آن وجود دارد. با ما همراه باشید تا به صورت کامل با داستان این کشتی تاریخی و اینکه کجا قرار دارد، آشنا شویم.

  داستان کشتی نوح

  قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهیم که کشتی نوح کجاست، بهتر است به صورت مختصر داستان این کشتی را بیان کنیم. در کتب مقدس تورات، انجیل و قرآن به داستان کشتی نوح اشاره شده است. طبق داستان‌های این کتب الهی، حضرت نوح پس از رسیدن به مقام پیامبری هر چقدر مردم را نصیحت کرد تا بت‌پرستی را رها کنند، نتیجه‌ای نداشت.

  بنابراین عذاب الهی بر قوم او فرود آمد و خدا از نوح خواست کشتی‌ای بسازد و خودش و افرادی را که ایمان آوردند به وسیله آن کشتی نجات دهد. به این ترتیب کشتی نوح ساخته شد. قرن‌های زیادی از این ماجرای تاریخی گذشته، اما افراد زیادی در دوران مختلف به دنبال پیدا کردن بقایای این کشتی بودند.

  تا قرن سیزدهم میلادی، مردم گمان می‌کردند که کشتی نوح در جنوب شرقی ترکیه امروزی روی کوه جودی و نزدیک شهر جزیره به گل نشسته است. با گذشت زمان، این عقیده رنگ باخت و یافته‌های تاریخی دانشمندان توجه آنها را به کوه آرارات جلب کرد.

  موقعیت تاریخی کوه آرارات و نزدیکی آن به موقعیت مکانی داستان حضرت نوح، علت اصلی این تغییر عقیده بود. بنابراین آن‌ها به این اتفاق نظر رسیدند که کشتی نوح در کوه آرارات به گل نشسته است و باید در آنجا به دنبال بقایای کشتی گشت. 

  کشتی نوح کجاست

  تصویری از بقایای کشتی نوح در کوه آرارات ترکیه

  ماجرای کشف کشتی نوح از کی شروع شد؟

  در طول تاریخ تلاش‌هایی زیادی برای کشف بقایای کشتی نوح صورت گرفت، اما همه آن‌ها بی‌نتیجه بودند. هنوز هم این سوال مهم مطرح می‌شد که کشتی نوح کجاست و در کدام کشور قرار دارد؟ تا اینکه در خلال جنگ سرد در ۱۱ سپتامبر ۱۹۵۹ میلادی یک فرمانده ترک به نام کاپیتان ایلهان دوروپینار از سازمان ناتو دستور یافت که از بخش شمال غربی قله آرارات عکس برداری کند.

  البته این کار برای کشف پایگاه‌های نظامی روسیه انجام گرفت. او پس از عکس‌برداری و مشاهده دقیق عکس‌ها، متوجه شد که جسم عجیبی در میان برف و یخ وجود دارد و قسمتی از آن بیرون است.

  همین موضوع باعث شد تا تصاویر هوایی این منطقه با دقت بیشتری بررسی شوند. بررسی دقیق این تصاویر، نشان از بقایای یک کشتی بزرگ داشت که به نظر می‌رسید با صخره‌ها برخورد داشته است. پس از انتشار خبر این اکتشاف در روزنامه.های مختلف سراسر دنیا، توجه دانشمندان بیشتر از همیشه به سمت کوه آرارات جلب شد. دانشمندان زیادی برای تحقیق به این منطقه رفتند تا بتوانند این موضوع را اثبات کنند. تحقیقات متعددی تا سال ۱۹۷۶ میلادی انجام شد، اما نتیجه خاصی به دست نیامد. 

  کشتی نوح چگونه کشف شد؟

   در سال ۱۹۷۷ رون وایت، محقق آمریکایی، برای انجام تحقیقات به کوه آرارات رفت و به نتایج خوبی رسید. در خلال تحقیقات متوجه شدند که بقایای کشتی زیر خروارها خاک در زیر زمین پنهان شده و تنها قسمت بالایی آن قابل مشاهده است. بیرون کشیدن بقیه کشتی امکان پذیر نبود، تا اینکه در اواخر سال ۱۹۷۸ میلادی زلزله‌ای در این ناحیه رخ داد و بقایای کشتی جابجا شدند.

   در سال ۱۹۷۹ میلادی، وایت برای بار دوم به کوه آرارات سفر کرد و از دیدن کناره‌های کشتی که به علت زلزله نمایان شده بودند، شگفت زده شد. به علت شدت بالای زمین‌لرزه، شکاف بزرگی در آن قسمت ایجاد شده بود. وایت تحقیقات خود را در آنجا از سر گرفت و توانست اندازه حدودی کشتی را تخمین بزند؛ به نظر او در زیر این قسمت از زمین کشتی به بزرگی یک ناو جنگی پنهان بود. او مطالعات خود را با گفته‌های انجیل درباره بزرگی کشتی نوح تطبیق داد و متوجه شد که این کشتی نوح است.

  دلایلی بر اثبات کشف

  یکی از مهم‌ترین دلایلی که نشان می‌داد کشتی نوح کشف شده، بیرون آمدن اجسام باقی مانده این کشتی و انجام تحقیقات دقیق روی آن‌ها بود. این تحقیقات به چند دلیل مهم نشان دادند که این کشتی همان کشتی نوح است.

  اولین دلیل برابری ابعاد این کشتی با ابعادی بود که در انجیل در مورد اندازه کشتی نوح بیان شده بود. دلیل بعدی پیدا شدن اجساد بود. مورد بعدی مربوط به وجود لایه‌های مخلوط فسیل از حیواناتی نظیر پنگوئن و فیل می‌شد. 

  برای اثبات این کشف محققان زیادی انواع تحقیقات را انجام دادند و بیشتر آن‌ها این موضوع را تایید کردند که این آثار و بقایا مربوط به کشتی تاریخی نوح است. همه دلایل دست به دست هم دادند تا ثابت کنند که کشتی نوح بالاخره پیدا شده است.  به عبارت بهتر می‌توان گفت بعد از قرن‌ها جستجو به این سوال پاسخ داده شد که کشتی حضرت نوح کجاست و مدارک کافی نیز برای اثبات اینکه کشتی در قله‌های آرارات قرار دارد، موجود است. 

  کشتی نوح در ترکیه

  عکسی از کشف بقایای کشتی نوح در قله‌های آرارات

  کشف بقایای کشتی نوح در ایران

  گروهی از محققان هم معتقدند بخشی از بقایای کشتی نوح در ایران است. تکه‌چوب‌هایی سنگ‌شده در کوه تخت سلیمان در شمال ایران قرار دارد که به اعتقاد برخی‌ این چوب‌ها برای کشتی حضرت نوح است. طبق این بررسی‌ها، شواهد موجود نشان می‌دهند که بقایای کشتی حضرت نوح در شمال ایران، در بالای کوه تخت سلیمان قرار دارد. البته صحت این ادعا هنوز به صورت کامل اثبات نشده است.

  بالاخره کشتی نوح کجاست؟

  یکی از سوالات مهم تاریخی که مطرح می‌شود مربوط به این است که کشتی نوح کجاست و آیا در ترکیه است یا در ایران؟ در مورد هر کدام از ادعاها بررسی‌های زیادی صورت گرفته که شواهد موجود از این کشتی در کشور ترکیه و کوه‌های آرارات قوی‌تر هستند.

  بنابراین با این که هنوز برخی افراد و حتی بعضی محققان معتقدند کشتی نوح در ایران قرار دارد، اما به نظر می‌رسد وجود این کشتی در ترکیه بیشتر به حقیقت نزدیک است. اگر می‌خواهید این باقی‌مانده‌ها را از نزدیک ببینید و فکر می‌کنید با مشاهده باور می‌کنید، می‌توانید تور ترکیه را از مهرپرواز خریداری کنید و با چشم خودتان ببینید.

  سوالات متداول

  1.  بقایای کشتی نوح در کجای ترکیه قرار دارد؟

  بقایای کشتی نوح در ترکیه در منطقه‌ای به نام «آرارات» واقع شده‌اند. این منطقه در استان وان واقع شده و به عنوان یک مکان مذهبی و تاریخی مهم شناخته می‌شود. بقایای کشتی نوح به عنوان یک مقصد زیارتی و تاریخی در ترکیه جذابیت بسیاری برای گردشگران و مسافران دارد.

  2. چه اطلاعاتی درباره بقایای کشتی نوح در آرارات وجود دارد؟

  بقایای کشتی نوح در آرارات، باستان‌شناسان و محققان را به تاریخ قدیمی و داستان نوح و سپس طوفان بزرگ می‌کشاند. این بقایا به نظر می‌رسد که به یک ساختمان چوبی باشکوه تعلق داشته باشد که با چوب‌های بلند ساخته شده است. این مکان از جاذبه‌های تاریخی و مذهبی ترکیه محسوب می‌شود و به دلیل جاذبه‌های فرهنگی و معنوی، هر ساله گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند.

  مقالات پربازدید
  6LevyWwaAAAAACvsDAeoacI8mALHICnfAPlFXLgW