021-88507190

با کلاس های پروازی بیشتر آشنا شوید

راهنمای سفر ش.مافی 26 تیر ، 1398 زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه
از آغاز استفاده از صنعت هواپیمایی، ارائه خدمات به مسافران مهم ترین هدف این صنعت بوده است و با پیشرفت و گسترش این صنعت خدمات ارائه دهده سازمان های هوایی نیز پیشرفت قابل توجهی داشته است.

در این مقاله می‌خوانید

[ نمایش ]

  با کلاس های پروازی بیشتر آشنا شوید 

  از آغاز استفاده از صنعت هواپیمایی، ارائه خدمات به مسافران مهم ترین هدف این صنعت بوده است و با پیشرفت و گسترش این صنعت خدمات ارائه دهنده سازمان های هوایی نیز پیشرفت قابل توجهی داشته است. تجربه پرواز در عصر امروز بسیار متفاوت تر از گذشته می باشد. از قابل توجه ترین تفاوت ها مقدار هزینه است که خرج سفر  می کنیم. امروزه قیمت سفر ها پروازی هر نقطه با نقطه ی دیگر متفاوت است همه با کلاس ها مختلف این دسته بندی ها انجام می شود.
  رده قیمتی و تقسیم بندی این کلاس ها به حد زیادی پیچیده است و حتی افرادی که بسیار سفر می کنند یا حتی خدمه پرواز هم تفاوت های آن ها را به طور دقیق نمی دانند. البته مهم ترین دلیل این پیچیدگی ارائه متفاوت شرکت های هوایی با هم می باشد که هر کدام از کدهای مخصوص خود استفاده می کنند البته معمولا کد مشترکی میان این شرکت ها وجود دارد. 

  هواپیما میان آسمان

  انواع کلاس های پروازی

  با توجه به قوانین سازمان بین المللی حمل و نقل هوایی صندلی های هواپیما دارای رده و کلاس پروازی مختلفی هستند که قیمت هر کدام برای مسافران بسته به انتخاب آن ها متفاوت خواهد بود با هم کلاس ها را بررسی می کنیم .
  خطوط هوایی معمولا به چهار کلاس مسافرتی تقسیم می شوند که عبارتنداز:
  کلاس اول (First Class)، کلاس کسب و کار (Business Class)، کلاس اقتصادی (Economy Class)، کلاس (Premium Economy)

  کلاس اول (First Class)

  بهترین و لوکس ترین نوع پرواز، این نوع کلاس است که مخصوص افراد مشهور و پولدار می باشد. در این پرواز بهترین خدمات و بهترین امکانات به مسافران ارائه می شود و بهتر از این نوع کلاس در سیستم هوایی وجود ندارد. در این کلاس از بهترین صندلی بزرگ و راحت استفاده شده است منو غذایی از بهترین نوع و متنوع ترین و گران ترین غذا ها می باشد و حتی بعضی از شرکت ها خدمات ویژه دیگری نیز ارائه می دهند.
  با ما می توانید سفری راحت را تجربه کنید، مهرپرواز با ارائه بهترین خدمات رزرو بلیط هواپیما و کلیه خدمات گردشگری و مسافرتی در خدمت شما مسافران عزیز می باشد.

  پرواز First Class یک خانم

   کلاس تجاری (Business Class)

  کلاس تجاری دومین نوع کلاس پروازی می باشد که بعد از first class قرار دارد. البته این کلاس تجاری نسبت به فرست کلاس خدمات کمتری را ارائه می دهد و هزینه آن نیز کمتر و بسیار مقرون به صرفه تر از فرست کلاس یا کلاس اول است. اما برای کسی که هم می خواهد از یک پرواز با مزایای خوب بهرمند شود و هم هزینه کمتری را پرداخت کند خصوصاً در تورهای خارجی، کلاس تجاری گزینه مناسبی می باشد.

  پرواز در Business Class

  کلاس اقتصادی(Economy Class)

  پرواز اقتصادی یا Economy Class که با نام پرواز استاندارد هم شناخته می شود از رایج ترین نوع بلیط است که اکثر مسافران از این نوع کلاس استفاده می کنند که خدمات خاصی در این نوع کلاس ارائه نمی شود. صندلی ها در این کلاس معمولی است فاصله صندلی ها کم است البته ارائه خدمات این کلاس در شرکت ها متفاوت است و بعضی ها خدماتی مانند غذا، تماشا فیلم و ... را نیز به مسافر در این کلاس ارائه می دهند. این نوع بلیط از ارزان ترین نوع بلیط به شمار می رود.
  تجربه ای بی نظیر در تور استانبول با پروازی ارزان و کوتاه را می توانید با این کلاس اقتصادی تجربه کنید.

  پرواز یک خانم در کلاس اقتصادی

  کلاس پرمیوم اکونومی (Premium Economy)

  بهتر از کلاس اقتصادی، پرمیوم اکونومی است. این کلاس خدمات بیشتری نسبت به کلاس اقتصادی ارائه می دهد ولی این دو کلاس به شدت به هم شبیه هستند. فاصله صندلی ها در مقایسه با کلاس اقتصادی بیشتر است، کیفیت غذا بهتر و امکان انتخاب غذا و نوشیدنی به عهده مسافر خواهد بود. در کل این کلاس قابل مقایسه با کلاس تجاری و فرست کلاس نیست ولی از کلاس اقتصادی، بهتر است.
  ارائه بهترین خدمات گردشگری در تورهای لحظه آخری مهرپرواز، بهترین ها را با ما تجربه کنید.

  پرواز یک خانم در کلاس پرمیوم اکونومی
  کدهای اختصاصی کلاس های پروازی 

  کلاس های پروازی را با هم بررسی کردیم که این کلاس ها با کدهای اختصاری نمایش داده می شود البته این کد ها در میان سازمان های هوایی،با هم متفاوت می باشد ولی برخی کد ها در میان سازمان ها یکسان است.
  کدهای مشترک میان سازمان های هوایی عبارتنداز:
  حرف F,A نماد فرست کلاس می باشد.
  حرف J,R,D نماد کلاس تجاری می باشد.
  حرف Y, B, H, K, L, G, V, S, N, Q ,O نماد کلاس اقتصادی می باشد.
  حرف W,P نماد کلاس پرمیوم اکونومی می باشد.

  اوج گیری هواپیما برای پرواز

  نرخ های رایج کلاس ها بر اساس کدها 

  Y: کلاس اقتصادی
  W: کلاس اقتصادی درجه یک
  J: کلاس تجاری یا بیزینس کلاس
  F:فرست کلاس
  X:بلیط رایگان اقتصادی
  I:بلیط رایگان تجاری
  O: بلیط رایگان فرست کلاس

  کدهای مخصوص در کلاس های پروازی 

  البته کلاس های ویژه ای هم در پرواز ها مخصوص افراد و سازمان های خاص ارائه می شوند که این ها هم با کدها به اختصار نمایش می دهند عبارتنداز:
  R: این کلاس پروازی مخصوص سوئیت‌ها و کابین های بسیار لوکس هواپیماهای ایرباس A380 .
  CB:یک کلاس پروازی خاص است که در آن یک صندلی هم به بارها اختصاص داده می‌شود.
  F:کلاس مخصوص نوزادان که قیمت آن معمولا تنها ۱۰ درصد کلاس اختصاصی بزرگسالان است.
  CH: کلاس اختصاصی کودکان که قیمت آن‌ بسته به شرکت‌ هواپیمایی بین ۰ تا ۵۰ درصد کمتر از کلاس اختصاصی بزرگسالان است.
  CL:کلاس مختص روحانیون
  DP: کلاس مختص دیپلمات‌ها
  PG: کلاس مختص زائران
  YGA: این کلاس نظامی است، معمولا برای سفرهای کاری  و نظامی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  یک نمونه بلیط نارنجی هواپیما

  مقالات پربازدید
  6LevyWwaAAAAACvsDAeoacI8mALHICnfAPlFXLgW