021-88507190

ویزای بلژیک

  

بلژیک

بدون شک کشور بلژیک جزء یکی از جذاب ترین کشورهای اروپایی برای اقامت محسوب می شود و از کشورهای قدیمی قاره سبز است که دارای پایگاهی مهمی از لحاظ سیاسی – مقر اصلی اتحادیه اروپا و یکی از بنیان‌گذاران پیمان آتلانتیک شمالی- است. این کشور دارای تعادل مثال زدنی در مسائل سیاسی و اقتصادی می باشد و همچنین یک سیستم مالیاتی مناسب که شامل موارد زیادی از معافیت ها و بخشودگی های مالیاتی می گردد از همین جهت است که کشوری مناسب برای سرمایه گذاری و اقامت به شمار می رود. سطح زندگی در این کشور بسیار بالاست  و همچنین از جامعه ای سلامت و ایمن بهره می برد. علاوه بر این موارد مذکود کشور بلژیک دارای میراث تاریخی و فرهنگی بسزایی می باشد.

بلژیک علاوه بر برخورداری از موقعیت استراتژیک، دارای آب و هوایی معتدل و بارانی بوده و نیمی از مساحت این کشور توسط جنگل‌ها احاطه شده است. از این‌رو، جاذبه‌های تاریخی و طبیعی در کنار موقعیت سیاسی موجب افزایش رفت و آمد به این کشور شده است.

بلژیک در همسایگی کشورهای مهمی مثل هلند، آلمان، لوکزامبورگ و فرانسه قرار دارد. از همین رو عضو پیمان شنگن هم می باشد. به همین دلیل برای ورود به کشور بلژیک باید ویزای شنگن داشته باشید.

تصویری از کشور بلژیک

ویزای بلژیک

ویزای بلژیک برای کسانی که قصد سفر به این کشور را دارند، واجب است. البته توریست‌هایی که بیشترین زمان سفر خود را در بلژیک اند، میتوانند روادید بلژیک بگیرند. در این بخش به چگونگی گرفتن روادید بلژیک به‌صورت کامل می‌پردازیم و اگر سوالی در این زمینه داشتید یا قصد شرکت در تور بلژیک را دارید میتوانید با آژانس مهرپرواز تماس بگیرید. همکاران ما شما را برای گرفتن وقت سفارت بلژیک و گرفتن ویزای شنگن بلژیک راهنمایی میکنند

صدور ویزا بلژیک در دو صورت انجام می شود:

 • دعوت نامه ای از سوی کسانی که قانونی در این کشور اقامت دارند و یا دارای تابعیت رسمی در کشور بلژیک را اخذ کرده اند تا در صورت لزوم بتوانند پشتیبان مالی فرد اقامت کننده باشند.
 • فرد درخواست ویزای (انواع ویزای بلژیک) خود را شخصا یا به وسیله آژانس های مسافرتی ارائه کرده است و سفارت بلژیک پس از احراز شرایط عمومی، تمکن مالی و عدم سوء پیشینه متقاضی در سازمان اتحادیه اروپا برای شخص متقاضی ویزای درخواستی را صادر می نماید

پیش از درخواست ویزا، بسته به هدف سفر باید نوع ویزای درخواستی مشخص شود:

 • ویزای کوتاه مدت (توریستی و تجاری)
 • ویزای اقامت طولانی مدت (اجازه اقامت موقت) برای ادامه تحصیل
 • اجازه اقامت (ویزای نوع(D
 • ویزای الحاق به خانواده پس از ازدواج (همسر بلژیکی یا تبعه یکی از کشورهای اروپا یا همسر خارجی دارای اقامت بلژیک)
تصویری از اسکناس

هزینه ویزا

طبق اطلاعیه مندرج در سایت سفارت هزینه ویزای کوتاه مدت (ملاقات خانوادگی، توریستی ، تجاری) ۶۰ یورو و برای ویزای طولانی مدت (الحاق به خانواده ، دانشجوئی) ۱۸۰ یورو است. همچنین، در صورت منفی بودن نتیجه درخواست این مبلغ قابل استرداد نخواهد بود.

 شرایط اخذ ویزای بلژیک
تقاضای روادید بلژیک باید مورد تائید اداره اتباع خارجی وزارت کشور قرار بگیرد. روادید بلژیک هماانند اخذ ویزای سایر کشورها دارای شرایط و ضوابط است. البته آن دسته از کسانی که ویزای شنگن تهیه و دریافت می‌کنند می‌توانند از طریق دیگر کشورها وارد خاک بلژیک شوند. این نکته را یادآور می‌شویم که برای اخذ ویزای بلژیک باید وقت سفارت بلژیک را بگیرید و به ‌صورت انحصاری و شخصی اقدام کنید. حضور داشتن فرد متقاضی برای مصاحبه در جهت اخذ ویزای بلژیک ضروری است. چراکه در همان روز از فرد جهت تکمیل پرونده مرحله انگشت‌نگاری صورت می‌گیرد و همچنین به یاد داشته باشید مدارک لازم برای اخذ ویزای بلژیک می باید کامل و بدون نقص باشد و کمبودی در مدارک نداشته باشید، بهتر است تمامی مدارک مورد نیاز را آماده نمایید و بعد از آن اقدام به گرفتن وقت سفارت کنید.

تعیین وقت برای درخواست ویزا

برای اینکه کار شما بدون نقص پیش برود، از ابتدا بهتر است از هر نظر شرایط اخذ ویزای بلژیک را برای خودتان فراهم آورید و سپس اقدام نمایید. به منظور تعیین وقت برای دریافت ویزای بلژیک باید به سایت رسمی سفارت بلژیک visaonweb.diplomatie.be مراجعه کنید. باید فرم درخواست ویزا را دانلود کنید و پس از مطالعه آن در کمال صداقت آن را کامل کنید .البته در این عمل شما می‌توانید فرم درخواست روادید بلژیک را به‌صورت الکترونیکی نیز پر نمایید و بعد از تکمیل مشخصات یک کپی از روی آن تهیه کنید. بعد ازاین مرحله عکس را به فرم ابتدایی ویزای بلژیک متصل نمایید. .در صورت تکمیل کامل و بدون نقص فرم یک کد اینترنتی سایت به شما می دهد. لازم به ذکر است پس از دریافت کد دیگر قادر به ویرایش اطلاعات خود در فرم نیستید. توجه داشته باشید برای اخذ روادید بلژیک گذرنامه شما باید دو صفحه جای خالی داشته باشد.

بعد از دریافت کد اینترنتی برای دریافت وقت باید به سایت visa4Belgium.com مراجعه کنید. پس از تعیین وقت در روز مصاحبه حتما دو کپی از فرم مذکور همراه داشته باشید. در این قسمت داشتن کد اینترنتی لازم هست.

اگر روند کاری شما دارای شرایط اضطراری می باشد می توانید ایمیلی به visa.teheran@diplobel.fed.be ارسال نمایید و شرایط خود را ذکر کنید. سفارت با شما تماس خواهد گرفت. ( شرایط اضطراری شامل افرادی که جلسات اضطراری، بیماری های مهم برای اقوام و مواردی از این قبیل را دارا هستند).

نکاتی در مورد گرفتن وقت سفارت بلژیک در جهت اخذ ویزای بلژیک
الف- حتماً شماره بارکد فرم آنلاین خود را به همراه داشته باشید.
ب- این نکته را بدانید که پس از گرفتن شماره اینترنتی دیگر نمی‌توانید اطلاعات فرم خود را تغییر دهید.
ج- کپی‌های لازم از فرم آنلاین را که به‌صورت اینترنتی تکمیل نموده‌اید همراه داشته باشید
د- حتماً دقت نمایید که نام درج‌شده در فرم با نام فردی که وقت سفارت بلژیک را گرفته است یکی باشد در غیر این صورت سفارتخانه از پذیرش آن معذور است.

تصویری از کشور زیبای بلژیک

مدارک کلی برای ویزای بلژیک
برای اخذ ویزای بلژیک یک سری از اطلاعات لازم است که در این بخش به چگونگی تکمیل این اطلاعات و ارائه آن در جهت گرفتن ویزای‌بلژیک می‌پردازیم:

1)هزینه ویزا(حتما یورو)

2) رزرو هتل: برای تمامی مدت زمان اقامت

3) رزرو بليط هواپيما

4) بیمه‌نامه مسافرتی معتبر با پوشش ۳۰,۰۰۰ یورو
5) اصل گذرنامه: داشتن اصل گذرنامه برای اخذ ویزای‌بلژیک الزامی است گذرنامه باید ۶ ماه اعتبار داشته باشد به همراه داشتن دو سری کپی از گذرنامه لازم و ضروری است.
6)عکس ۳ * ۴: داشتن عکس هم به‌صورت دیجیتالی و هم به‌صورت دستی برای پرونده جهت اخذ روادید بلژیک لازم است.

7)اصل فرم ویزا به همراه امضای درخواست کننده

8) تکمیل فرم مشخصات فردی و امضا شده به همراه یک عدد کپی

* یک نامه همراه با هدف سفر به منطقه شنگن یا کشور بلژیک تهیه نمایید.
9)کپی و ترجمه صفحات شناسنامه: داشتن کپی از تمام صفحات شناسنامه در جهت تکمیل نمودن پرونده ویزای شما لازم و ضروری است.

10)کپی داشتن از سند مالکیت که در ارائه مدارک برای گرفتن ویزای‌بلژیک لازم و ضروری است.
11)داشتن ریز حساب سه‌ماهه آخر بانکی و ارائه مدارک جهت تمکن مالی(داشتن حداقل ۴۰ میلیون موجودی حساب برای هر فرد)
12) مدارک اثبات وضعيت کاری متقاضی در ايران:

الف) کارمندان:

گواهی اشتغال به کار

فيش حقوقی

مدرکی دال بر دارابودن بيمه درمانی؛ برای مثال، ليست بيمه

*برای افراد دولتی : ارائه کپی کار کارگزینی
*برای کارمندان بخش خصوصی: گواهی اشتغال و داشتن مدرک پرداخت یک سال بیمه لازم است.
ب) تجار:

اسناد شرکت یا ارائه مدارک شرکت خصوصی یا کارت بازرگانی

رسيد پرداخت آخرين ماليات

ج) افراد با کار آزاد و خويش فرما

پروانه کسب و و کپی از آن ها (دفتر، مغازه و...)

رسيد پرداخت آخرين ماليات

د) افراد بازنشسته:

حکم بازنشستگی

ه)دانشجویان و اعضای هیات علمی ها:

گواهی اشتغال به تحصیل در صورت دانشجو بودن و برای و برای اعضای هیات عملی حکم استخدامی.

- دیگر افرادی که شاغل نیستند:

* اگر از طریق ازدواج اقدام به دریافت ویزا می نمایید باید سندی دال بر اثبات خویشاندی شما با فرد مذکور ارائه شود.

 *به منظور سفر فرزندان باید رابطه خویشاندی با ارائه شناسنامه پدر ثابت شود.

* در صورتی که فرزند می خواهد تنها سفر کند باید رضایت نامه محضری از پدر و مادر ارائه دهد.

 *در صورتی که فرزند می خواهد تنها با یکی از والدین سفر می کند باید رضایت نامه محضری از پدر یا مادر ارائه دهد.

تمامی مدارک باید به انگلیسی ترجمه شده باشند.

تصویری از بلژیک در شب

نکاتی مهم و ضروری برای دریافت ویزای بلژیک

 • متقاضیان گرفتن ویزای بلژیک بدانند که وقت ملاقات و فرم درخواست ویزا رایگان است. البته مبالغ درخواستی جهت ارائه ویزای بلژیک باید به یورو پرداخت شود.
 • برای گرفتن وقت سفارت بلژیک باید حداکثر ۳ ماه و حداقل ۳ هفته قبل از تاریخ سفر به این کشور اقدام نمایید .
 • این نکته را نیز بدانید اگر به هر دلیلی شما نتوانستید در روز مصاحبه به سفارت بلژیک بروید اجازه دریافت وقت مجدد تا ۳ ماه به شما داده نخواهد شد.
 •  هم چنین هیچ‌گونه اطلاعاتی در جهت گرفتن روادید بلژیک به‌صورت تلفنی به شما داده نمی‌شود و با آماده شدن ویزای شما به‌صورت خودکار با شخص متقاضی تماس حاصل می‌شود.
 • وقت تعیین شده مختص متقاضی بوده و امکان انتقال آن وجود ندارد.
 • تنها متقاضیان اجازه ورود به اتاق عمومی انتظار داخل بخش ویزا را خواهند داشت. البته متقاضیان کم سن اجازه داشتن همراه را دارند.
 • حداقل زمان لازم برای اخذ سفارت بلژیک در جهت گرفتن ویزای بلژیک ۵۰ روز است.
 • برای تمام مدت‌زمانی که در کشور بلژیک قرار دارید باید یک اقامتگاه یا یک هتل از بین هتل های کشور بلژیک، رزرو نمایید.
 • هنگام درخواست ویزا ، مهری در گذرنامه شما زده خواهد شد .این مهر تنها به این معنی میباشد که درخواست ویزای شما دریافت شده است و فاقد هرگونه بار حقوقی است.
 • در صورت مردود شدن درخواست ویزا ، متقاضی دارای حق رجوع میباشد. هنگام مراجعه متقاضی برای پس گرفتن گذرنامه خود ، در برگه جواب منفی ، فرآیندی که باید برای رجوع طی شود، مرجع ذیصلاح و مدت زمانی که در طی آن میتوان درخواست بازنگری داد ، قید گردیده است .

راهنمایی جهت خرید بلیط هواپیما به بلژیک:

در حال حاضر پرواز مستقیمی از ایران به بلژیک وجود ندارد و بهترین مسیر های پروازی از ایران به وسیله هواپیمایی ترکیش ایرلاین ترکیه ( یک توقف در استانبول )  می باشد همچنین امکان پرواز با لوفتهانزا و اتحاد و امارات و اتریشی و ایرفلوت و اکراینی و آلیتالیا با یک توقف هم وجود دارد.

آدرس و تلفن سفارت بلژیک در تهران

نشانی: تهران، الهیه، خیابان آقابزرگی، کوچه شیرین، پلاک ۴

تلفن‌ تماس برای امور ویزا: ۲۲۲۴۸۵۸۲ (۰۲۱)

نمابر: ۲۲۲۴۷۳۱۳ و ۲۲۳۹۱۱۶۰ (۰۲۱)

پست الکترونیک: visa.teheran@diplobel.fed.be

ساعات کاری سفارت: روزهای یکشنبه تا پنج شنبه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲:۳۰ ظهر

6LevyWwaAAAAACvsDAeoacI8mALHICnfAPlFXLgW