021-88507190

جاذبه های گردشگری کوش آداسی

جاذبه های گردشگری کوش آداسی
 

کوش آداسی

کوش آداسی به معنی جزیره پرنده در 71 کیلومتری شهرستان مرکزی استان آیدین و در نوار ساحلی منطقه اژه قرار گرفته است. این شهرستان از شمال با سلجوق , از جنوب با شبه جزیره دیلک همسایه است. بندر کوش آداسی به دلیل نزدیکی به جزیره یونانی ساموس برای گزدشگرانی که به ترکیه سفر می کنند , از جذابیت خاصی برخوردار است و در ماه های بهار و تابستان سفر های منظمی به جزیره ساموس برگزار می شود. قایق های تفریحی بسیار زیبا و مدرن که تورهای آبی زیادی را برگزار می کنند , به این بندر زیبایی خاصی بخشیده اند. بندر کوش آداسی یکی از بنادر مهم منطقه به شمار می رود.

تاریخچه کوش آداسی

شهر افسوس در سال 3000 قبل از میلاد مسیح به دست ایونی ها در نزدیکی کوش آداسی تاسیس شد. این شهر در سال 546 قبل از میلاد مسیح به تصرف ایرانیان در آمد. در سال 200 قبل از میلاد مسیح رومیان باستان این شهر را تصرف کردند و بعد از تقسیم امپراطوری روم , امپراطوری روم شرقی این شهر را گرفت. زلزله ای باعث تغییر مسیر رودخانه , آب و هوا و در نهایت نابودی شهر افسوس در نزدیکی کوش آداسی شد و بندر جدیدی با نام یونانی اسکالا نوا به معنی اسکله نو در محل کوش آداسی کنونی تاسیس شد و جای بندرگاه افسوس را گرفت. بعد از حمله سلطان محمد فاتح , این شهر در سال 1413 به دست امپراطوری عثمانی افتاد. در زمان سلطنت عثمانی ها , اسکالا نوا به داشتن ساختمان های با شکوه مشهور شد. کاروانسرای اوکاز محمد پاشا یکی از بناهایی است که در آن می توان به خوبی معماری دوره عثمانی را به وضوح مشاهده کرد.

دروازه قلعه , دیوارها , مساجد و نیز ارگ قلعه در جزیره کبوتر , در دوران تاریخی عثمانی ساخته شده اند که انعکاس دهنده سبک معماری دوران باستانی عثمانی هستند.

بعد از جنگ جهانی اول در سال 1919 , کوش آداسی مورد تهاجم یونانیان قرار گرفت و طی یک مبارزه طولانی مدت در سال 1922 اسکالا نوا بخشی از جمهوری ترکیه شد. پس از جنگ چناق قلعه و پیروزی آتاتورک , او به این اسکله آمده و بعد از اطلاع از نام یونانی آن و به دلیل اختلافات و درگیری های بین ترکها و یونان , نام بندر را بر اساس نام جزیره ای در نزدیکی آن به کوش آداسی یا جزیره پرنده تغییر داد.

آب و هوا کوش آداسی

آب و هوای این منطقه همانند آنتالیا , مدیترانه ای با تابستان های گرم و خشک و زمستان های معتدل و بارانی است. آب و هوای معتدل این منطقه این اجازه را به ساکنان آن داده بود تا به تولید محصولات کشاورزی مانند زیتون , انگور و انجیر در زمین های حاصلخیز اطراف بپردازند.

فرودگاه

فرودگاه ازمیر نزدیک ترین فرودگاه با فاصله ای 90 کیلومتری از کوش آداسی است.

حمل و نقل در کوش آداسی

حمل و نقل عمومی در کوش آداسی با تاکسی های ون اشتراکی و تاکسی های اختصاصی و یا اتوبوس های درون شهری است. هزینه تاکسی ها تقریبا گران هستند. نرخ ورودی تاکسی ها تقریبا 2 دلار و بعد از طی مسیری حدود 10 کیلومتر , حدودا 20 تا 30 دلار باید پرداخت کنید. تاکسی ها به طور اختصاصی مسافر سوار می کنند. تاکسی های ون اشتراکی ] 10 نفر مسافر سوار می کنند , این تاکسی ها در خطوط مخصوص و مشخص حرکت می کنند و کرایه های آنها ثابت است که نفری 5/1 لیره ترکیه است. همچنین انوبوس هایی در سطح شهر هستند که با قیمت های مناسب تری مسافران را به مقاصد خود می رسانند.

جاذبه های گردشگری کوش آداسی
6LevyWwaAAAAACvsDAeoacI8mALHICnfAPlFXLgW