021-88507190

جملات کاربردی ترکی استانبولی با معنی در سفر به ترکیه

گردشگری م.مقیمی 27 مرداد ، 1401 زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه
یکی از توصیه هایی که معمولا به مسافران قبل از سفر به ترکیه می شود، این است که چند کلمه، عبارت و جمله کاربردی را به زبان ترکی استانبولی یاد بگیرند.

در این مقاله می‌خوانید

[ نمایش ]

  جملات کاربردی ترکی استانبولی با معنی در سفر به ترکیه را بدانید

  یکی از توصیه هایی که معمولا به مسافران قبل از سفر به ترکیه می شود، این است که چند کلمه، عبارت و جملات کاربردی ترکی استانبولی را یاد بگیرند. باور کنید که بلد بودن حتی چند کلمه ساده به زبان ترکی استانبولی می تواند تفاوت زیادی را در تجربه شما از سفر به ترکیه ایجاد کند. چراکه اولا، به کار بردن کلمات به یک زبان دیگر می تواند برای خودتان جالب باشد. دوما، اینکه مردم ترکیه با گردشگری که حتی یک کلمه ترکی بلد باشد، رفتار دوستانه تر و جالب تری دارند و سوما، اینکه جملات کاربردی ترکی استانبولی می تواند در یک سری موقعیت ها، شما را نجات دهند! چراکه به هر حال ممکن است که در طول سفر به ترکیه، با افرادی ملاقات کنید که نه زبان انگلیسی بلد باشند و نه هیچ زبان دیگری! در این صورت مسلما بلد بودن چند جمله کاربردی به زبان ترکی استانبولی می تواند برایتان راهگشا باشد و به شما کمک کند که بتوانید با شخص مورد نظرتان ارتباط بگیرید، جواب سوالتان را پیدا کنید و مشکلتان را در آن لحظه حل کنید. 

  جملات کاربردی ترکی استانبولی با معنی در سفر به ترکیه

  سلام و احوالپرسی به زبان ترکی استانبولی

  وقتی می خواهید وارد هتل، فروشگاه یا هر جای دیگری در ترکیه شوید، ایده خوبی است که به زبان ترکی استانبولی سلام و احوالپرسی کنید. مطمئن باشید که در این صورت، با آغوش بازتری از شما استقبال می شود و حس بهتری را تجبه خواهید کرد. برای این کار، کافی است که چند تا از عبارت های زیر را یاد بگیرید.
  "مرحبا" (Merhaba) به معنی "سلام"
  "ای یی گونلر" (İyi günler) به معنی "روز بخیر"
  "گونایدین" (Günaydın) به معنی "صبح بخیر"
  "تونایدین" (Tünaydın) به معنی "بعد از ظهر بخیر"
  "ای یی گجلر" (İyi geceler) به معنی "شب بخیر"
  "بای بای" (Baybay) به معنی "خداحافظ"
  عبارات محبت آمیز به زبان ترکی استانبولی
  یک سری کلمات است که با دانستن آن ها به زبان ترکی استانبولی، می توانید درخواستتان را در طول سفر به ترکیه با ادب و مهربانی بیشتری بیان کنید. با این حساب ایده خوبی است که این کلمات و عبارات را نیز یاد بگیرید تا هر وقت از کسی کمک خواستید، هر وقت شخصی به شما کمک کرد و هر بار که سوالی داشتید، از آن ها استفاده کنید.
  "تشکورلر" (Teşekkürler) به معنی "متشکرم"
  "ریجا ادریم" (Rica ederim) به معنی "خواهش می کنم"
  "لطفا" (Lütfen) به معنی "لطفا"
  "آفدرسینیز" (Afedersiniz) به معنی "ببخشید"
  "اوزگونوم" (Üzgünüm) به معنی "متاسفم"
  عبارت کاربردی خرید به زبان ترکی استانبولی
  مسلما شما هم در طول سفر به ترکیه گذرتان چندین و چند بار به مراکز خرید خواهد افتاد. با این اوصاف بهتر است که عبارات و جملات کاربردی برای خرید به زبان ترکی استانبولی را یاد بگیرید. در این صورت هم خرید از یک سری از فروشنده های محلی برایتان راحت می شود و هم اینکه شانستان برای گرفتن تخفیف از فروشنده های ترک زبان بیشتر می شود.
  "بو کاچ بدن؟" (Bu kaç beden) به معنی "این چه سایزی است؟"
  "بو نه کادار؟" (Bu ne kadar) به معنی "قیمت این چنده؟"
  "ایندیریم" (indirim) به معنی "تخفیف"
  عبارات کاربردی مرتبط به رستوران به زبان ترکی استانبولی
  ممکن است که در طول سفر به ترکیه دلتان بخواهد که برای نوش جان کردن غذا به یک رستوران محلی بروید و اتفاقا صاحب آن رستوران یا خدمه اش نتوانند به زبان انگلیسی یا زبان دیگری صحبت کنند. در این صورت مسلما به این نیاز پیدا می کنید که چند کلمه ای را به زبان ترکی استانبولی بیان کنید تا منظورتان را به افرادی که در آن رستوران حضور دارند، برسانید تا بتوانید غذای مورد نظرتان را سفارش دهید، اگر آلرژی یا رژیم غذایی خاصی دارید، آن را بیان کنید و همچنین بتوانید در انتهای غذا درخواست صورتحساب بدهید. پس بهتر است جملات زیر را نیز قبل از سفر به ترکیه یاد بگیرید:
  "منویو آلابیلیر می ییم؟" (Menüyü alabilir miyim) به معنی "می توان منو را داشته باشم؟"
  "نه اونریسینیز" (Ne önerirsiniz) به معنی "شما چه پیشنهاد می کنید؟"
  "بن وجتریانیم" (Ben vejeteryanım) به معنی "من گیاهخوارم"
  "سوته آلرجیم وار" (Süte alerjim var) به معنی "من به شیر حساسیت دارم"
  "حساپ لطفا" (Hesap lütfen) به معنی "صورتحساب لطفا"

  امیدواریم که سفرتان به ترکیه بی خطر و سرشار از حال خوب باشد و روزهای بی نظیری را در کشور زیبای ترکیه سپری کنید. برای رزرو تور ارزان ترکیه می توانید با همکاران ما در آژانس مسافرتی مهرپرواز تماس بگیرید.

  سلام و احوالپرسی به زبان ترکی استانبولی

  مقالات پربازدید
  6LevyWwaAAAAACvsDAeoacI8mALHICnfAPlFXLgW