آژانس مسافرتی مهر پرواز، رزرواسیون خرید آنلاین بلیط هواپیما، تور و هتل

جاذبه های گردشگری سنت پترزبورگ

 سنت پترزبورگ
سنت پترزبورگ دومین شهر بزرگ روسیه بعد از مسکو می باشد که در منتهی الیه شمال غرب این کشور واقع شده است . سنت پترزبورگ پرجمعیت ترین شهر اروپا بعد از لندن و پاریس و مسکو است .

تاریخچه سنت پترزبورگ
این شهر در سال 1703 به دستور و با نظارت پتر کبیر ساخته شد و از آن زمان تا 1918 پایتخت روسیه بود . مدتی پتروگراد نام داشت . پس از سرنگونی فرمانروایی تزار ها به نام لنین ، لنینگراد خوانده شد و با فروپاشی شوروی در این کشور به نام پیشینش بازخوانده شد . این شهر در فارسی دوره قاجار به صورت سن پطرزبورغ نامیده و نوشته می‌ شد .
این شهر به عنوان صحنه وقوع انقلاب 1917 روسیه و پایگاه دفاع سرسختانه در برابر آلمان نازی در زمان جنگ جهانی دوم ، از جایگاهی مهم و نقشی حیاتی در تاریخ روس ‌ها برخوردار است و به مرکز فرهنگی روسیه نیز شهرت دارد .
این شهر که به مدت دو سده پایتخت روسیه بوده‌است ، بین سالهای 1914 تا 1924 میلادی پتروگراد نام داشته و در زمان حکومت اتحاد جماهیر شوروی به مدت 67 سال (از سال 1924 تا 1991) لنینگراد خوانده می ‌شده‌ است .

جغرافیا سنت پترزبورگ
سنت پترزبورگ در کناره های رود نوا ، در شرق خلیج فنلاند در دریای بالتیک قرار گرفته است .

مترو سنت پترزبورگ
متروی سنت پترزبورگ در سال 1955 تاسیس شده است و امروزه دارای 5 خط و نیز 67 ایستگاه می باشد .

تغییر نام سنت پترزبورگ
در سال 1914 میلادی ، نام این شهر از سنت پترزبورگ به «پتروگراد» ، در 1924 میلادی به «لنین‌گراد» و در 1991 مجدداً به سنت پترزبورگ تغییر یافت . بین 1728–1713 و 1918–1732 میلادی ، سنت پترزبورگ پایتخت امپراطوری روسیه بود . در 1918 میلادی ، دولت مرکزی به مسکو منتقل شد .

شب های سفید سنت پترزبورگ
شهر سنت پترزبورگ که از موقعیت جغرافیایی ویژه‌ ای برخوردار است ، شمالی‌ ترین شهر پرجمعیت جهان به‌شمار می ‌رود و هر سال در اوایل تابستان به علت بسیار طولانی شدن زمان تابش آفتاب در تاریکی شب فرونمی ‌رود و همه مدت شبانه روز یا هوا روشن است یا گرگ و میش صبحگاهی دارد که به همین علت شب ‌های اوایل فصل تابستان در این شهر شب‌ های سفید نام گرفته‌ است .