021-88507190

حذف ارز مسافرتی، واقعیت یا شایعه؟!

اخبار آژانس مسافرتی مهرپرواز 02 مرداد ، 1397 زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه
آنچه که در روزهای گذشته، توجه جامعه گردشگری را به خود جلب کرده است، بحث بسیار داغ ارز مسافرتی است. از منابع متفاوتی، صحبت هایی مبنی بر قطع ارز مسافرتی در فضای مجازی رد و بدل شد.

در این مقاله می‌خوانید

[ نمایش ]

  آنچه که در روزهای گذشته، توجه جامعه گردشگری را به خود جلب کرده است، بحث بسیار داغ ارز مسافرتی است. از منابع متفاوتی، صحبت هایی مبنی بر قطع ارز مسافرتی در فضای مجازی رد و بدل شد که ذهن بسیاری از مسافران خارج از کشور را برآشفته کرده است. "ولی اله سیف" رئیس کل بانک مرکزی، 13 تیرماه بعد از راه اندازی بازار ثانویه ارزی به خبرنگاران وعده داد که تخصیص ارز مسافرتی در آینده نزدیک به این بازار منتقل می شود. بازار ثانویه که به تازگی در بستر سامانه ارزی نیما راه اندازی شده است، بهای ارز را در بازار عرضه و تقاضا مشخص می کند و بالاتر از نرخ رسمی است.
  چند روز پیش، خبرگزاری های مختلف، خبر از حذف ارز مسافرتی را منتشر کردند که بازتاب هایی را در جامعه داشت. با انتشار نامه ای در سربرگ بانک سامان، با موضوع "تعلیق فروش ارز مسافرتی تا اطلاع ثانوی" و ممنوعیت فروش ارز مسافرتی از 30 تیر سال 97 در شبکه های اجتماعی، اوضاع به شدت برهم ریخت. صف های طولانی مقابل باجه ارزی مستقر در فرودگاه ها از جمله وقایعی بود که در پی انتشار این خبر به وقوع پیوست. برآشفتگی ها ادامه داشت تا اینکه خبرگزاری "اقتصاد آنلاین" به نقل از یک مقام مسئول در روابط عمومی بانک سامان اعلام کرد :
  هیچ گونه تصمیمی در زمینه لغو پرداخت ارز مسافرتی ابلاغ نشده و نامه ای جعلی مبنی بر توقف پرداخت ارز مسافرتی در شبکه های اجتماعی در حال انتشار است.
  این در حالی بود که قبل از این، بیشتر کارشناسان چالش هایی را برای ارز مسافرتی با سهمیه 500 یورو برای مسافرت به کشورهای همسایه و سهمیه 1000 یورو به مقاصد دورتر اعلام کرده بودند. کار به جایی رسیده بود که بعضی آژانس های هواپیمایی تبلیغات مسافرت مجانی به کشورهای خارجی را می کردند به شرط آنکه مسافر ارز را به قیمت رسمی به آژانس بفروشد. این گونه شد که تفاوت شدید قیمت ارز رسمی و نرخ غیر رسمی بازار رانت بزرگی را برای مسافرت های خارجی به وجود آورد.
  در ادامه خبری مبنی بر بازنگری بانک مرکزی در پرداخت ارز مسافرتی براساس نرخ توافقی بازار ثانویه ارزی مطرح شد و کمی از آشفتگی ها را کاهش داد. قرار بر این شد که بانک مرکزی سازوکار مربوطه را در اولین فرصت اعلام کند.
  مقالات پربازدید
  6LevyWwaAAAAACvsDAeoacI8mALHICnfAPlFXLgW