021-88507190

امکان سفر به کربلا با قطار

اخبار پ.هنرکار 30 خرداد ، 1398 زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه
معاون وزیر راه و شهرسازی خبر از تصویب تفاهمنامه احداث راه آهن شلمچه-بصره خبر داد و گفت: با مشارکت ۶۰ درصدی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و ۴۰ درصدی وزارت راه وشهرسازی، راه‌آهن شلمچه-بصره احداث خواهد شد. ادامه خبر را در آژانس مسافرتی مهرپرواز دنبال کنید.

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر از تصویب تفاهمنامه احداث راه آهن شلمچه-بصره خبر داد و گفت: با مشارکت ۶۰ درصدی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و ۴۰ درصدی وزارت راه  وشهرسازی، راه‌آهن شلمچه-بصره احداث خواهد شد. ادامه خبر را در آژانس مسافرتی مهرپرواز دنبال کنید.

راه اندازی خط ریلی شلمچه-بصره

خیرالله خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه طول این خط ریلی ۳۵ کیلومتر است افزود: این مسیر ریلی یک دستگاه پل به طول ۷۰۰ متر دارد که یکی از دهانه‌های این پل برای کشتیرانی در شط‌العرب به شکل بازشو طراحی و اجرا خواهد شد.

او با بیان اینکه انجام این پروژه دو سال به طول می انجامد گفت:بعد از امضای این تفاهم‌نامه، در یک فرصت دو ماه و در صورت تایید وزارت راه و شهرسازی برآورد‌های اجرای اولیه، طرح  قرارداد آن منعقد شده و در این فاصله عملیات مجهز شدن کارگاه آغاز خواهد شد.

خادمی در مورد مزایای بهره‌بردرای از این خط‌ ریلی افزود:با تکمیل این خط ریلی، ایران از خرمشهر به عراق و کشورهای شرق مدیترانه به صورت پیوسته متصل شده که نقش بسزایی در سهولت سفر به عتبات عالیات را خواهد داشت.مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل تصریح کرد:با توجه به آمار سالانه صدور بیش از ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالا از دو پایانه مرزی شلمچه و چذابه به عراق، این مسیر ریلی می‌تواند در صادرات کشور با استفاده از حمل و نقل سبز تحول مهمی را ایجاد کند.

خادمی برآورد اولیه اعتبار مورد نیاز این خط آهن را مبلغ ۶۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود:خط آهن شلمچه-بصره در عراق احداث می شود آب و برق مورد نیاز و همچنین انجام بخشی از روسازی مسیر از سوی این کشور تامین خواهد شد.

در سال ۹۰ اتصال راه‌آهن خرمشهر به شلمچه‌ به طول ‌۱۷ کیلومتر انجام شد و ادامه این خط ریلی از شلمچه تا بصره عراق به طول ۳۲ کیلومتر در خاک این کشور باقی ماند‌.اکنون، خط راه آهن از بصره تا کربلا فعال بوده به¬ طوری که در اربعین سال‌های قبل، زائران ایرانی توسط قطار به مرز شلمچه رفتند و پس از طی کردن این مسیر با طول ۳۲ کیلومتر تا راه‌¬آهن بصره با قطار عراقی به کربلا رفتند.

وجود اماکن زیارتی-سیاحتی در ایران و عراق، منجر شده که مسافران زیادی بین این دو کشور تردد داشته باشند. در پنج سال اول دهه ۹۰ تعداد مسافران ایرانی و عراقی  دو برابر افزایش داشته و بر اساس آمار سازمان راهداری در سال ۹۶،  در مجموع نزدیک به ۹ میلیون تردد مسافران ایرانی و عراقی از مرزهای زمینی دو کشور صورت گرفته است.

بر اساس این آمار، مرز‌های مهران، شلمچه و چزابه با میزان ۸۵ درصد ترددها بین این دو کشور، پرترددترین مرزهای غرب و جنوب غربی کشور به شمار می روند. از مزایای تکمیل‌ خط‌آهن شلمچه-بصره می توان رونق سفرهای زیارتی و عتبات و همچنین رشد و توسعه گردشگری را برشمارد.برای اطلاع از اخبار گردشگری سایر نقاط دنیا با مهر پرواز همراه باشید.

سفر به کربلا با قطار،مهرپرواز

مقالات پربازدید
به این صفحه امتیاز دهید
امتیاز کاربران برای این صفحه | امتیاز 5 از 5 (از 1201 رای)