آژانس مسافرتی مهر پرواز، رزرواسیون خرید آنلاین بلیط هواپیما، تور و هتل
شما اینجا هستید

جاذبه های گردشگری استانبول

 

استانبول

استانبول (Istanbul) که نام دیگر آن قسطنطنیه است , بزرگترین شهر ترکیه و پایتخت آن است . این شهر بزرگ مرکز فرهنگی و اقتصادی ترکیه می باشد . استانبول تنها شهر در دنیاست که در 2 قاره قرار دارد . این شهر در کنار تنگه بسفر و دریای مرمره قرار گرفته است . استانبول در سال 2010 به عنوان پایتخت فرهنگ اروپا شناخته شد و نیز همچنین به لحاظ تعداد گردشگران و توریست ها , سومین شهر در جهان می باشد .

نام استانبول
در سال 660 پیش از میلاد مسیح که این شهر بنا شد , همگان آن را بوزانتیون می نامیدند که احتمالا از نام شخصی به اسم بوزاس گرفته شده بوده است . بعد از آمدن کنستانتین بزرگ و قرار دادن این شهر به عنوان پایتخت جدید شرقی , نام آن تبدیل به کنستانتیون به معنی شهر کنستانتین شد . مسلمانان که از زمان قدیم با رومیان مراوده داشتند , نام این شهر راقسطنطنیه یا قسنطنطینیه به معنی به سوی شهر خواندند . در سال 1770 میلادی , سلطان مصطفی سوم , سعی کرد با سکه هایی که روی آنها نام اسلامبول به معنی اسلام شهر بود , این اسم را بین مردم رایج کند . در دوران جمهوریت و از روز 28 ماه مارس سال 1930 , اداره پست ترکیه به صورت رسمی از کلیه کشور ها درخواست کرد تا از نام استانبول استفاده کنند .

آب و هوا استانبول
در طول تابستان گرم و مرطوب , در زمستان سرد با بارش باران و برف می باشد . میزان بارش سالیانه در این شهر به طور میانگین 870 میلی متر تخمین زده شده است . میزان رطوبت نیز معمولا زیاد است . به طور متوسط دما در بیشترین حد خود , در طول ماه های مختلف زمستان 7 تا 9 درجه سلسیوس می باشد . بارش برف در زمستان های استانبول برای یک یا دو هفته طبیعی است . در تابستان ها میانگین درجه حرارت 28 سلسیوس است . گرمترین ماه سال , ماه جولای با دمای 23/2 درجه سلسیوس و سردترین ماه سال , ماه ژانویه با 5/4 درجه سلسیوس است . این شهر تا حدودی بادخیز است و میانگین سرعت باد سرعت باد حدودا 17 کیلومتر در ساعت می باشد . در تابستان نیز بارش باران دیده می شود , اما با این وجود خشکترین فصل محسوب می شود .

مذهب استانبول
اکثر جمعیت استانبول مسلمان , اهل سنت هستند . بزرگترین مذهب غیر سنی مسلمانان ترکیه علویان هستند , با بیشتر از 7.5 میلیون نفر که یک سوم از همه علویان ترک در استانبول زندگی می کنند .

اقتصاد استانبول
استانبول همیشه مرکز اقتصادی کشور ترکیه بوده است که دلیل آن موقعیت اتصال بین المللی راه های مرزی زمینی و دریایی در این شهر می باشد . 55 درصد از تولیدات ترکیه از تجارت و داد و ستد و 45 درصد از عمده فروشی بدست می آید . 40 درصد مالیات های جمع آوری شده در ترکیه از محصولات ملی ترکیه است . در اواخر سال 1990 اقتصاد ترکیه و استانبول دچار 2 شوک بزرگ و مهم شد . اول بحران اقتصادی آسیایی - بحران روسیه که به خصوص روی صادرات تاثیر گذاشت و به شکل گیری اقتصاد جدید و مجدد منجر شد . دوم به دلیل زلزله ای که مرکز آن کجاالی (Kocaeli) بود , مربوط می شود . چشم انداز اصلی دیگر در اقتصاد استانبول , گردشگری و جهانگردی می باشد . چندین هزار هتل و دیگر صنعت های جهانگردی در استانبول موجود است که به گردشگران و توریست ها به صورت حرفه ای خدمت می کنند .

ترافیک هوایی استانبول
استانبول دارای 2 فرودگاه بین المللی است . فرودگاه بین المللی آتاتورک , در 24 کیلومتری مرکز شهر و در قسمت اروپایی استانبول قرار دارد . فرودگاه جدید بین المللی صبیحه گوکچن که در 20 کیلومتری شرقی از آسیا و 45 کیلومتری شرقی اروپایی مرکز شهر ساخته شده است .

کشتیرانی استانبول
قسمتی از استانبول دارای اهمیت بسیاری می باشد , بخش قدیمی در برج طلایی (Golden Horn) به صورت عمده برای کشتیرانی خصوصی به کار رفته است . سرویس های معینی به خوبی سفرهای دریایی در چندین قسمت وجود دارد .

مسجد های تاریخی استانبول
مسجد ابا صوفیه
مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی
مسجد فاتح
مسجد سلیمانیه
مسجد بایزید