آژانس مسافرتی مهر پرواز، رزرواسیون خرید آنلاین بلیط هواپیما، تور و هتل
شما اینجا هستید

جاذبه های گردشگری آنتالیا

 

آنتالیا

آنتالیا مرکز استان آنتالیا در کشور ترکیه است که از شهرهای پرگردشگر و توریستی ترکیه می باشد که دارای جاذبه های گردشگری بسیاری است. در این شهر بلوارهای بسیاری با درختان نخل و همچنین لنگرگاه خاص خود , وجود دارد. در بخش قدیمی این شهر بافت خاصی از خیابان های کم عرض و پیچ در پیچ و خانه های قدیمی و محصور شده با دیواره های قدیمی , بسیار جلب توجه می کنند. تا امروز ساکنان اولیه این شهر نامشخص باقی مانده است. نام این شهر بنا بر شواهد تاریخی از آتالوس دوم , پادشاه پرماگون گرفته شده است که 150 سال قبل از میلاد مسیح بر این ناحیه حکومت می کرده است. در سال 2008 و طبق حفاری هایی که در این شهر صورت گرفت , مشخص شد که زمانی آنتالیا پایگاه نیروی دریایی روم بوده و دارای ناوگان های قدرتمندی بوده است و نیز در این حفاری های انجام شده مشخص شد که قدمت این شهر به 300 سال پیش از میلاد مسیح بازمی گردد. آنتالیا در دوران روم باستان دارای رونق بسیاری بوده است , مسیحیت در قرن دوم میلادی در این شهر گسترش یافت. شهر مذکور در دوران امپراطوری بیزانس یکی از شهرهای خیلی مهم بوده است. در قرن سیزدهم میلادی این شهر به دست ترکان سلجوقی فتح شد و از سال 1321 تا 1423 میلادی به عنوان پایتخت کشور ترکیه شناخته می شد. به گفته اولیا چلپی در قرن 17 میلادی آنتالیا دارای 3000 خانه , شامل بیست محله ترک نشین و چهار محله یونانی نشین بوده است و همچنین 200 قایق در بندر بوده است. در قرن 20 میلادی در پی مهاجرت ترک های قفقاز و بالکان به این منطقه , جمعیت آنتالیا به 25.000 نفر رسید. مسیحیان و یهودیان در نواحی جداگانه ای از شهر و در کنار بندر ساکن هستند.

جغرافیا آنتالیا

آنتالیا در منطقه مدیترانه ای و غرب ترکیه قرار گرفته است. شهر آنتالیا از سمت شمال با شهر بوردور , از سمت جنوب به دریای مدیترانه , از شرق به شهر سریک و از غرب به شهر کورکوتلی راه پیدا می کند. تنها رودخانه این منطقه , رود آکسو می باشد که در انتها به آبشار دودن ختم می شود.

آب و هوا آنتالیا

این شهر دارای آب و هوای مدیترانه ایست و به صورت کلی دارای تابستان های گرم و خشک و زمستان های معتدل و بارانی می باشد. در زمستان ها , امواج هوای گرم از سمت دریا به طرف ساحل در حال چرخش است که این امر از سرما و برودت هوا جلوگیری می کند. میانگین هوا در تابستان حدود 30 تا 35 درجه سلسیوس می باشد. در زمستان و در ماه ژانویه دمای هوا به 9 تا 15 درجه سلسیوس می رسد و تا به حال بارش برف در این منطقه به ندرت گزارش شده است. میانگین رطوبت سالانه در این منطقه 64 درصد است. به صورت متوسط این شهر در سال , 300 روز آفتابی و بین 40 تا 50 روز بارانی است و میانگین دمای سالیانه حدود 7/18 درجه سلسیوس می باشد.

فرودگاه آنتالیا

فرودگاه آنتالیا یکی از پر ترددترین فرودگاه های کشور می باشد که در کرانه دریای مدیترانه واقه شده است. ساخت این فرودگاه در سال 1996 آغاز شد و در سال 1998 به بهره برداری رسید. فرودگاه آنتالیا در 10 کیلومتری شمال مرکز شهر قرار دارد و دارای 2 ترمینال است. ظرفیت این فرودگاه 35 میلیون مسافر در طول سال است که از نظر حجم مسافر در رده 12 فرودگاه های اروپا و در رده 2 کشور ترکیه قرار دارد. اتوبوس های شرکت هاواش به صورت دائم و مرتب از پایانه اتوبوس رانی شهر آنتالیا و نیز پردیس دانشگاهی آک دنیز به سمت فرودگاه حرکت می کنند. طی زمان 60 دقیقه از پردیس دانشگاهی آک دنیز و نیز 30 دقیقه از پارک یاووز اوزجان در جاده کنیاآلتی می توانید به فرودگاه برسید.